OK
Używamy cookies w celu uczynienia Państwa wizyty na naszej stronie internetowej bardziej wydajnej. Zakładamy, że wyrażacie na to zgodę.

Porady jak dobrać rower dziecięcy

Podstawowa zasada / nasza porada względem wymagań, jakie stawiasz swojemu dziecku

Prosimy, nie próbuj przenosić swoich własnych oczekiwać rowerowych na dziecko. Tak jak w przypadku każdego innego pojazdu dziecięcego tak i podczas jazdy na rowerze ważne jest, by dziecko nie czuło presji, lecz było wspierane w rozwoju swoich zdolności. Rada dotyczy w pierwszej kolejności rozmiaru, ale również samego rodzaju rowerka. Zbyt duży rowerek lub zbytnio sportowa jego wersja szybko przeciąży Twoje dziecko i wzmocni w nim niepewność (szczególnie w sytuacjach zagrożenia). Zawsze uwzględniaj jego poczucie niepewności. Dobry rower dziecięcy powinien być dostosowany do anatomii malucha i spełniać wymagania stawiane względem sprzętu dziecięcego, tak, aby dziecko szybko mogło opanować na nim jazdę. Takie podejście sprawi, że jazda na rowerze (nauka jazdy na rowerze) będzie Twojemu dziecku sprawiać frajdę od samego początku i długi czas będzie wspierać jego rozwój.

Design dostosowany do potrzeb dziecka

Dzieci posiadają mniejsze pole widzenia niż dorośli, tzn. postrzegają swoje otoczenie tylko przy ograniczonym kącie widzenia. Ograniczenie to niesie za sobą zagrożenia, szczególnie w ruchu okołodrogowym. Dlatego też szczególnie ważne jest, by dzieci podczas jazdy zachowywały na rowerku prostą pozycję. Tylko dzięki zachowaniu rozluźnionej, prostej pozycji ciała Twój maluch może optymalne postrzegać otoczenie i buduje tym samym bazę dla bezpiecznego zachowywania się w trakcie jazdy na rowerze. Produkty "PUKY®" posiadają szeroki zakres regulacji poszczególnych elementów odpowiednio do faz wzrostu dziecka, gwarantując tym samym właściwy czas ich użytkowania. U dzieci punkt ciężkości inaczej niż u dorosłych przypada na górną połowę ciała, dlatego tak ważny jest dobór geometrii ramy, by rower zachowywał się w sposób wyważony w trakcie jazdy. Odpowiednie umiejscowienie suportu oraz zachowanie optymalnej odległości pomiędzy siodełkiem a kierownicą to kolejne ważne czynniki mające wpływ na geometrię ramy a tym samym utrzymanie przez dziecko prawidłowej pozycji.

Komponenty rowerowe odpowiadające potrzebom dziecka

Rowery dziecięce PUKY® wyróżnia również przemyślany dobór poszczególnych elementów roweru: zgodne z potrzebami dziecka właściwości jazdy i hamowania, lekkie w działaniu i ergonomiczne elementy obsługi, a także różnorodność biernych elementów bezpieczeństwa służą do ochrony Twojego dziecka. Zestaw bezpieczeństwa PUKY® obejmuje: dźwięczny dzwonek, rączki, wyjątkowo grube kołnierze na chwytach, przednie i tylne odblaski oraz ochronę brzegów z tworzywa sztucznego na błotnikach VR, które są podstawowymi elementami wyposażenia każdego roweru dziecięcego PUKY®.

O hamulcach zaprojektowanych dla dzieci

Wszystkie rowery dziecięce PUKY® zostały wyposażone w piastę z hamulcem pedałowym. Dodatkowo rowerki posiadają wysokiej jakości hamulce typu cantilever na przednim kole przeznaczone do nauki działania hamulca ręcznego w formie zabawy. Nagłe zahamowanie za pomocą hamulca przedniego w rowerze dziecięcym nie powinno działać tak, jak ma to miejsce w rowerze przeznaczonym do ruchu drogowego (ryzyko zblokowania koła). Dzieci w kontakcie z tego typu hamulcem są jeszcze niedoświadczone i często (szczególnie w sytuacji, gdy się wystraszą) nie są w stanie właściwie dozować siły, z jaką naciskają ten hamulec. Wiele testów przeprowadzonych z dziećmi potwierdza, że takie zagrożenie istnieje (koło przednie wpada w poślizg lub dziecko przelatuje przez kierownicę). Z tego względu w rowerach dziecięcych PUKY® nie stosujemy nigdy ostrych hamulców typu V-brake!
 
Pamiętaj:
 
Rower dziecięcy PUKY® nie jest zmniejszona wersją roweru dla dorosłych, lecz dzięki swojej geometrii ramy, która jest dostosowana do potrzeb dziecka, i dzięki wyszukanym komponentom rowerowym odpowiada specyficznym wymaganiom dziecka.

Koła boczne

Jazda na rowerze rozpoczyna się wraz z opanowaniem utrzymania równowagi, którą wyćwiczyć można tylko przy jeździe bez kół bocznych. Koła boczne zakłócają proces nauki, ponieważ przyzwyczajają dziecko do postawy, która nic nie wnosi a po ich odstawieniu wręcz wymuszają na dziecku ponowną żmudną naukę jazdy na rowerze.

Nasza porada: Nie korzystaj z kół bocznych! Do nauki jazdy zamiast kół bocznych zalecamy stosowanie naszego drążka.

PUKY® zaleca:
  • Rowerki dziecięce o niskim układzie ramy; pozwalają one maluchowi łatwo wchodzić i schodzić z rowerka, zapewniają bezpieczeństwo na etapie nauki jazdy
  • Geometrię ramy dostosowaną do potrzeb dziecka, która gwarantuje zdrową, wygodną i tym samym bezpieczną pozycję siedzenia
  • Dobrze przemyślany zestaw bezpieczeństwa (grube pokrycie kierownicy, bezpieczne rączki (chwyty) kierownicy, ochrona brzegów błotnika)
  • Trwałą ramę (lakierowaną proszkowo) oraz wysokiej jakości elementy konstrukcyjne zapewniające długą żywotność rowerka
  • Brak stosowania kół bocznych
  • Korzystanie z rowerów dziecięcych bez hamulców w przednim kole typu V-brake

Ustalenie prawidłowego rozmiaru roweru

Kupując rower dziecięcy, należy pamiętać, by w najniższym położeniu siodełka maluch był w stanie dotykać podłoża przedstopiem (a nie tylko końcówkami palców), co zapewni mu właściwe bezpieczeństwo w trakcie stania. Zachęcamy do zapoznania się ze wskazówką dotyczącą minimalnej długości kroku u malucha, która znajduje się obok rysunku roweru.

Ustalenie długości kroku

Ustaw dziecko (najlepiej bez butów) z wyprostowanymi plecami przy ścianie i poproś, by przytrzymało książkę (lub podobny przedmiot) obiema nogami w kroku. W tym momencie możesz zmierzyć prawidłową długość kroku malucha, korzystając z miarki lub calówki - mierząc od górnej krawędzi książki do podłoża.


Debug löschen