Pomoc w zakupie

    Pierwszy rower: na co warto zwrócić uwagę

    Przed twoim dzieckiem duży krok w przyszłość: pierwszy rower. Ale który rower jest właściwy? Pomoże Ci nasza „lista kontrolna”.

    Nadszedł wreszcie czas: dziecko powinno i chce mieć swój pierwszy rower. Zadajesz sobie pytanie: Który rower jest właściwy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego roweru dziecięcego?

     

    Porównanie rowerów dziecięcych

     

    Większość dzieci dostaje swój pierwszy rower w wieku od trzech do pięciu lat. Te modele nie są przeznaczone do ruchu drogowego. Dlatego rowery dla dzieci w wieku przedszkolnym nazywane są również rowerkami do zabawy. Służą przede wszystkim temu, aby dziecko nauczyło się jeździć na rowerze, nabrało mobilności i dobrze się przy tym bawiło. I dlatego nie zaliczają się do rowerów spełniających przepisy Prawa o Ruchu Drogowym. Ten typ roweru może być używany tylko na chodnikach, terenach prywatnych, placach zabaw. Małe dzieci muszą jeździć po chodniku, nie mogą korzystać z drogi.

     

    Jeśli chodzi o zabawę na rowerach z 12-calowymi kołami, nie ma zbyt wielu różnych typów – jak to jest w przypadku rowerów dla dorosłych. W rzeczywistości większość modeli podstawowych przypomina bardziej rowerek biegowy, co ułatwia dzieciom rozpoczęcie przygody rowerowej. W każdym razie ważna jest niska ramka. Zapewnia łatwe wsiadanie i zsiadanie z roweru. Oprócz zwiększenia komfortu zwiększa to również bezpieczeństwo.

     

    Od rozmiaru koła 16 cali pojawia się większa ilość typów rowerów dziecięcych. Oprócz rowerów uniwersalnych dostępne są również modele takie jak nasz PUKY LS-PRO, który przypomina rowery dirtowe używane przez starszych chłopców i dziewczynki.

     

    Nie ma znaczenia, który z rozmiarów kupujesz: ważne abyś wiedział, że kupujesz bezpieczny produkt, wszystkie nasze produkty posiadają znak CE oraz zostały przetestowane pod względem bezpieczeństwa i posiadają znak jakości GS. Dzięki temu możecie być pewni, że spełniają wymagane normy bezpieczeństwa.

     

    Lekki rower dla dzieci

    Waga odgrywa ważną rolę w rowerach dziecięcych. Ponieważ niska waga ułatwia obsługę i zwiększa przyjemność z jazdy. Jednocześnie niska waga nigdy nie może odbywać się kosztem stabilności i bezpieczeństwa. Ponadto wytrzymałe rowery dziecięce osiągają wysoką wartość odsprzedaży lub mogą być dziedziczone przez kolejne dziecko.

     

    Dlatego warto zwrócić uwagę na aluminiową ramę, która jest lekka i stabilna dla początkujących. Aluminium zmniejsza również wagę obręczy kół lub kierownicy bez konieczności rezygnowania z funkcjonalności i trwałości całości całego roweru. Elementy zwiększające bezpieczeństwo, takie jak odblaski oraz osłony kierownicy, ważą kilka gramów, ale o takich oszczędności wagowych lepiej nie rozważać.

     

    Oczywiście waga roweru zależy również od jego wielkości. Więcej o tym za chwilę. Oto nasza lista kontrolna dla pierwszego roweru dziecięcego.

     

     

    Nasze rekomendacje dla rowerów dziecięcych

     

    Rowery do zabawy potrzebują dwóch niezależnie działających hamulców. W przypadku pierwszego roweru zalecamy kombinację hamulców szczękowych z przodu i hamulców nożnych z tyłu (typu torpedo). Hamulec nożny jest łatwiejszy i bezpieczniejszy w użyciu dla większości początkujących rowerzystów. Wcześniej czy później wskazane jest, aby Twoje dziecko przestawiło się na dwa hamulce szczękowe z wolnobiegiem.

    Przerzutki są zwykle niepotrzebne w pierwszym rowerze. Dzieci najpierw muszą nauczyć się bezpiecznie pedałować, kierować i hamować. Dodatkowa dźwignia po prostu przytłoczyłaby dziecko na tym wczesnym etapie.

    Dzięki siodełku z regulacją wysokości Twoje dziecko znajdzie odpowiednią wysokość siedziska. Dzięki temu, w pewnym sensie, rowerek rośnie wraz z dzieckiem, dzięki czemu nie potrzebujesz kupować nowego rowerka po kilku miesiącach, ponieważ poprzedni stał się za mały.

    Pozycja kierownicy również powinna być regulowana. W ten sposób Twoje dziecko znajdzie idealną pozycję siedzącą i zawsze w łatwy sposób dosięgnie do hamulca i dzwonka.

    Bezpieczeństwo przede wszystkim. Jeśli kupisz używany rower dziecięcy lub Twoje dziecko przejmie go od kogoś innego, sprawdź cały rower pod kątem uszkodzeń. Zgięty błotnik można naprawić. Zgięty widelec, wgnieciona rama lub niedziałający hamulec to sygnały alarmowe. W razie wątpliwości należy zlecić sprawdzenie roweru specjaliście.

    Zgodnie z normami bezpieczeństwa rowery do zabawy muszą mieć osłonę łańcucha. Zapobiega ona przytrzaśnięciu palców dziecka lub zaplątaniu się w łańcuch nogawkami spodni. Więc nawet z używanym rowerem upewnij się, że osłona łańcucha nie jest uszkodzona.

    Upadki są częścią nauki jazdy na rowerze. Bezpieczne chwyty kierownicy i osłona kierownicy zapobiegają bolesnym urazom podczas upadku. Dlatego te dwie funkcje bezpieczeństwa są niezbędne w pierwszym rowerze.

    Rowery do zabawy nie podlegają przepisom o ruchu drogowym i dlatego nie wymagają stałego oświetlenia. Odblaski we wszystkich czterech kierunkach zwiększają widoczność Twojego dziecka nawet o zmierzchu lub w pochmurne dni.

    Błotniki utrzymują rower i małych rowerzystów w czystości. Kiedy dzieci zaczynają jeździć na rowerze, zwykle nadal są wielkimi fanami kałuży i nie boją się wody. Dlatego pierwszy rower powinien mieć błotniki.

    Czy Twoje dziecko jest małym kolekcjonerem? Wtedy ucieszy się z bagażnika lub koszyka rowerowego. Lalka lub ulubiona przytulanka może wtedy podbić świat.

     

     

    Właściwy rozmiar roweru dziecięcego

     

    Bardzo ważnym aspektem przy wyborze pierwszego roweru jest odpowiedni rozmiar. Temu tematowi poświęciliśmy osobny artykuł. Główne stwierdzenie brzmi: Rozmiar kół i zalecenie producenta dotyczące wieku są przybliżonymi wartościami orientacyjnymi. Najdokładniejszym wskazaniem właściwego roweru jest długość nogi  Twojego dziecka, którą możesz porównać z informacjami producenta dla danego modelu.

     

    Zawsze zaleca się jazdę próbną, nawet jeśli kupujesz używany rower dziecięcy. Sprzedawca oraz doświadczeni rodzice mogą z łatwością ocenić, czy rower pasuje dziecku. Najczęstszym błędem jest kupowanie zbyt dużego roweru, argumentując że dziecko „dorośnie”. Zbyt duży rower nie tylko jest niewygodny dla dziecka. Stwarza on również zagrożenie dla bezpieczeństwa, na przykład dlatego, że dziecko nie może dosięgnąć wystarczająco szybko i bezproblemowo hamulców, w momencie gdy jednocześnie wykonuje zakręt.

     

     

     Kupuj rower dziecięcy z miłością

     

    Zwłaszcza pierwszy rower powinien zachwycić dziecko od pierwszego wejrzenia. Bo jeśli Twojemu dziecku rower się spodoba, to o wiele chętniej będzie na nim poznawało świat. Nauka jazdy na rowerze, a także nieuniknione porażki, jak jest upadek, będą łatwiejsze do zaakceptowania z rowerem, który od początku był dla dziecka ważnym przyjacielem. Prezent-niespodzianka zawsze niesie ze sobą ryzyko, że nie spełni oczekiwań dziecka. Z drugiej strony dzieci dają wiele wskazówek – np. gdy spoglądają z rowerka biegowego na rower innego dziecka i mówią: „Ja też bym chciał”.

     

    A co z kółkami bocznymi? Jak wszyscy eksperci, mamy tutaj jasną rekomendację: lepiej nie. Koła boczne przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego, jeśli Twoje dziecko chce nauczyć się jeździć na rowerze.

     

     

     

    Podsumowując: Od którego roweru dziecięcego zacząć: W przypadku rowerów dla początkujących rozpoczęcie pracy jest łatwe. Odpowiednie wyposażenie zwiększa bezpieczeństwo i dobrą zabawę podczas pierwszych wycieczek. Jeśli rozmiar jest odpowiedni, Twoje dziecko może zacząć: początek życia na rowerze.

    Który rower? Oto dziesięć wskazówek dotyczących zakupów od ekspertów.

    Jest wiele pytań, które należy zadać przed zakupem roweru. Tutaj dowiesz się między innymi, czy lepszym wyborem będzie rower z hamulcem czy bez.

    Porównanie jednośladów online lub w sklepie pokazuje, że istnieje wiele różnych modeli i koncepcji. Kupując używany rowerek biegowy dla swojego dziecka, możesz również zadać sobie pytanie: Który rowerek biegowy jest właściwy? A jakie są wskazówki dotyczące zakupu?

     

    Jako producent pojazdów dla dzieci z ponad 70-letnią historią, zdobyliśmy pewne doświadczenie, które z przyjemnością przekazujemy tutaj. Oto nasze dziesięć najważniejszych wskazówek dotyczących rowerów biegowych.

     

    1. Jakość się opłaca

    Jeśli chodzi o rowerki biegowe, najważniejszymi czynnikami są stabilność i bezpieczeństwo. Wysokiej jakości rower chroni Twoje dziecko przed urazami i sprawia mu przyjemność przez długi czas. Dzięki swojej wytrzymałości możesz z niej korzystać także kilku rodzeństwo. A kiedy Twoje dzieci wyrosły z wieku rowerka biegowego, możesz osiągnąć wysoką wartość odsprzedaży dzięki wysokiej jakości rowerowi biegowemu.

    Co wyróżnia rower wysokiej jakości? Oto trzy najważniejsze czynniki:

    - Materiał: stalowe ramy zapewniają doskonałe właściwości jezdne i tłumiące, a także długą żywotność. Niektóre modele PUKY wykorzystują aluminium jako materiał ramy, dzięki czemu rowerek biegowy jest jeszcze lżejszy.

    - Produkcja: wysokiej jakości producenci dziecięcych rowerów biegowych zwracają szczególną uwagę na obróbkę. Wszystkie ramy stalowe produkujemy sami w siedzibie PUKY w Wülfrath, Nadrenia Północna-Westfalia.

    - Komponenty: Od chwytów kierownicy po łożyska, należy zainstalować funkcjonalne i stabilne komponenty. Na przykład wysokiej jakości łożyska kulkowe są standardem w naszych rowerkach biegowych dla dzieci, zarówno na kołach, jak i na kierownicy.

     

    2. Niski Przekrok

    Ważnym zaleceniem jest aby wejście na ramę powinno być niskie i łatwe. Dzięki temu Twoje dziecko nie musi akrobatycznie wymachiwać nogą przez siodełko, ale bez problemu wsiada i zsiada z rowerka biegowego. To nie tylko wygodne. Jednocześnie zwiększa pewność i obiektywne bezpieczeństwo Twojego dziecka. Listwa do biegania promuje również bezpieczną jazdę. Ponieważ dziecko może postawić stopy na płycie do biegania, a tym samym toczyć się bez dotykania ziemi. Poprawia to również poczucie równowagi.

     

    3. Podwójna regulacja wysokości

    Większość rowerów biegowych ma siodełko z regulacją wysokości. Jest to dobre do dostosowania rowerka biegowego do wzrostu dziecka. (–> Kiedy pasuje rowerek biegowy?) Równie ważna jest kierownica z regulacją wysokości. Tylko w ten sposób można proporcjonalnie dopasować rowerek biegowy do potrzeb i budowy ciała Twojego dziecka. (–> Dostosuj wysokość kierownicy)

     

    4. Rower z hamulcami czy bez?

    Maluchy, które dopiero zaczynają jeździć na rowerku biegowym, zwykle nie wiedzą, co zrobić z hamulcem ręcznym. Z jednej strony ich ręce często nie są wystarczająco silne, aby mocno pociągnąć za dźwignię hamulca. Po drugie, jazda na rowerku biegowym wymaga od Ciebie dużo koordynacji: odpychaj się, utrzymuj równowagę, rozglądaj się, steruj, zatrzymuj się... Dodatkowy hamulec ręczny by Cię przytłoczył. Rowerek biegowy z hamulcami ma sens dopiero w wieku około trzech lat jako przygotowanie do jazdy na rowerze. Jednakże rodzice nigdy nie powinni polegać na tym, że ich dziecko zawsze będzie w stanie bezpiecznie hamować. Dlatego należy iść obok dziecka, zwłaszcza przy pierwszej próbie hamowania i na pochyłym terenie, aby w razie potrzeby móc je zatrzymać. (–> wyreguluj hamulec)

     

    5. Brak kółek treningowych

    Niektórzy producenci oferują również koła treningowe do kół. Odradzamy to. Ponieważ dzięki kółkom treningowym dzieci nie uczą się balansować na dwóch kołach, co jest podstawą jazdy na rowerze. Dlatego właśnie kółka treningowe, nawet do rowerów dziecięcych, polecamy tylko przy pierwszych próbach jazdy.

     

    6. Lepiej bez ograniczenia kąta skrętu

    Niektóre rowerki mają tak zwany limit kąta skrętu. Przednie koło można obracać tylko do pewnego stopnia. Teoretycznie powinno to zapobiegać obracaniu się przedniego koła na boki podczas jazdy. W praktyce jednak zdarza się to bardzo rzadko. Ponieważ przednie koło w ruchu stabilizuje się dzięki siłom fizyki, jednak zagrożenie wynikające z ograniczenia skrętu kierownicy jest ogromne. Bo jeśli koło spada na bok, jeden koniec kierownicy unosi się stromo. Jeśli Twoje dziecko upadnie na ten koniec kierownicy, może to spowodować poważne obrażenia, zwłaszcza brzucha i klatki piersiowej. Inaczej jest w przypadku roweru biegowego bez ograniczenia kąta skrętu: w tym przypadku kierownica leży płasko na ziemi w przypadku upadku. Eliminuje to opisane powyżej ryzyko obrażeń. Dlatego w PUKY generalnie obywamy się bez ograniczenia kąta skrętu.

    7. Specjalne siodło

    Specjalne siodełko naszych rowerków biegowych ma ergonomiczny kształt. Zapewnia to dziecku dobrą przyczepność i może skutecznie pchać rowerek biegowy do przodu. W przeciwieństwie do roweru Twoje dziecko pcha rowerek biegowy, zwłaszcza pośladkami. Wygięte do przodu „bananowe siodełko” jest przystosowane do tej technologii napędu. Boki są raczej wąskie i spłaszczone. Daje to małym pilotom wystarczająco dużo miejsca na dziecięce ruchy.

    8. Sprzęt zabezpieczający

    Specjalne bezpieczne chwyty i grube nakładki na kierownicę chronią przed urazami. Są więc częścią standardowego wyposażenia naszych rowerów.

     

    9. Właściwe opony

     

    Opony w rowerkach biegowych dla dzieci są wykonane z różnych materiałów. Różnią się one właściwościami i obszarem zastosowania:

    - Opony tzw. miękkie wykonane są z pianki i są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu i ciche. Dzięki temu nadaje się również do jazdy w zamkniętych pomieszczeniach.

    - Opony pneumatyczne są zalecane do kół używanych głównie na zewnątrz. Wymaga regularnej kontroli ciśnienia powietrza. Jednak właściwości toczne koła z oponami pneumatycznymi są doskonałe, szczególnie na nierównych powierzchniach. Dzięki niemu Twoje dziecko może również biegać po drobnym żwirze lub trawniku.

     

    10. Inne akcesoria

    Niektóre koła posiadają dodatkowe akcesoria takie jak błotniki czy kosz na kierownicę. Odpowiadają one na życzenia i potrzeby swojego dziecka lub ulepszyć rowerek biegowy za pomocą akcesoriów, aby stworzyć indywidualny rowerek marzeń. Możesz także zaprojektować kolor swojego wymarzonego roweru: w ramach „Moje własne PUKY” rama, kierownica, felgi, widelec i nakładki na kierownicę można zestawić i zaprojektować w różnych kolorach zgodnie z życzeniem dziecka. Podpórka boczna pełni funkcję bardziej edukacyjną: uczy dzieci ostrożnego obchodzenia się z pojazdem. A jeśli twoja ukochana często jeździ po chodniku, możesz mu kupić dzwonek.

     

    Wnioski: Dzięki tym dziesięciu wskazówkom decyzja o wyborze wysokiej jakości roweru powinna być dla Ciebie łatwa. Bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy zawsze są priorytetem – dla Ciebie, dla Twojego dziecka i dla kolejnego właściciela. Dlatego też rowery PUKY mają wysoką wartość odsprzedaży, którą bez problemu zainwestujesz w kolejny pojazd.

    Jak znaleźć odpowiedni rozmiar roweru dziecięcego

    Rower dziecięcy musi pasować. Ale są różne wymiary. Tutaj dowiesz się, które z nich są ważne i jak określić rozmiar.

    Każdy początek rowerowej przygody jest łatwy jeśli rower będzie pasował Twojemu dziecku. (–> Wskazówki dotyczące pierwszego zakupu roweru) Zatem rower musi mieć odpowiedni rozmiar. Przede wszystkim decydujące znaczenie ma wysokość siedziska i wysokość ramy. Ważne informacje – na przykład podczas jazdy próbnej – możesz uzyskać gołym okiem:

     

    • Twoje dziecko powinno być w stanie dotknąć ziemi czubkami obu stóp w tym samym czasie, gdy siedzi w siodle. Jeśli nie jest to możliwe pomimo niskiego siodełka, to rower jest za duży.
    • Jednocześnie mały rowerzysta powinien być w stanie stanąć na obu stopach nad ramą (czyli przed siodełkiem) bez siadania na górnej rurze. Jeśli nie jest to możliwe, to również znak, że rama jest za duża lub za wysoka.
    • Rower byłby za mały, gdyby dziecko jeździło z całkowicie wysuniętym siodełkiem i ugiętymi nogami. Więcej na ten temat tutaj: -> Ustaw odpowiednią wysokość siodełka.

     

    Zbyt duża rama jest szkodliwa

    Często zdarza się, że dziecko jest pomiędzy dwoma rozmiarami roweru. Byłoby wtedy oczywiste, aby kupić kolejny większy rower, zgodnie z mottem: „Dziecko jeszcze do niego dorośnie”. Jak wszyscy eksperci, zdecydowanie odradzamy to z trzech powodów:

     

    • Zbyt duża rama stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa - zwłaszcza jeśli Twoje dziecko nie może wystarczająco szybko postawić stóp na ziemi.
    • Zbyt wysoka rama utrudnia wsiadanie i wysiadanie.
    • Rama rowerowa rośnie nie tylko na wysokość, ale także na długość. Twoje dziecko siedzi zbyt rozciągnięte na zbyt długiej ramie. Jest to nie tylko niewygodne, ale także utrudnia dziecku kontrolę nad rowerkiem i pilnowanie drogi przed sobą. Ponieważ zarówno kierownica, jak i dźwignie hamulców są poza zasięgiem w ciasnych zakrętach.

    Oczywiście opanowanie roweru zależy również od umiejętności jeździeckich Twojego dziecka. Generalnie jednak w razie wątpliwości należy wybrać rower nieco mniejszy niż za duży. Dość mały rowerek daje Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, a to ogromnie zwiększa przyjemność z jazdy i nastrój.

     

    Co również powinno ułatwić Ci zainwestowanie w odpowiedni rower dziecięcy: rowery PUKY mają bardzo długą żywotność i wysoką wartość odsprzedaży. Oznacza to, że możesz łatwo przekazywać je z jednego dziecka na drugie lub sprzedawać używane za dobre pieniądze.

     

    Jako dodatkowy bonus oferujemy pięcioletnią zbywalną gwarancję na ramę, widelec i kierownicę.

     

    Jakie są rozmiary rowerów dziecięcych?

    Co jeśli nie możesz odbyć jazdy próbnej lub jeśli nie ufasz swojemu poczuciu proporcji i wolisz postępować bezpiecznie? Wtedy obiektywne wartości pomogą Ci określić odpowiedni rozmiar roweru.

     

    Najczęstszą specyfikacją rozmiaru rowerów dziecięcych jest średnica kół. Rozmiar koła podany jest w calach (1 cal = 2,54 centymetra). Rowery dziecięce zaczynają się od dwunastu cali i rosną do 24 cali w krokach co dwa. Znajomość rozmiaru kół to pierwsza wskazówka przy poszukiwaniu odpowiedniego roweru dziecięcego.

     

    Kolejną często wymienianą informacją jest minimalny wiek dla konkretnego modelu. Mówi „Rower dziecięcy od 3 lat” lub „Wiek 3+”. Jednak dzieci w tym samym wieku mogą mieć różny wzrost. I nie data urodzenia, ale wzrost musi pasować do roweru. Dlatego należy również zwrócić uwagę na zalecany rozmiar ramy dla rowerów dziecięcych. Na każdym modelu określamy to jako „wysokość”.

     

    Zmierz wysokość kroku

    Dzieci o tym samym wzroście mogą mieć nogi o różnej długości. Wewnętrzna długość nóg jest ostatecznie najważniejszą wartością przy określaniu odpowiedniego rozmiaru roweru dziecięcego. Dlatego podajemy ją osobno dla każdego modelu - jako zalecaną "długość nogi". (–> Jak zmierzyć wysokość przekroku)

     

    Ponieważ nasze rowery mają siodełko z regulacją wysokości, podana długość nogi dla każdego modelu obejmuje zakres około dziesięciu centymetrów. Rower może rosnąć wraz z dzieckiem o tę wartość. Następnie warto przesiąść się na większy rower – zwykle z większymi kołami.

     

    Wniosek: Okiem eksperta możesz stwierdzić, czy rower dziecięcy pasuje. Najważniejszą wartością obiektywną jest wysokość kroku Twojego dziecka. Musi być zgodny z zaleceniami producenta.

    Czy rower dziecięcy z przerzutkami ma sens?

    Są rowery dziecięce bez przerzutek, ale także te z przerzutkami i przerzutkami w piaście. Tutaj dowiesz się, co ma sens dla Twojego dziecka.

    Dziecko śmiga obok na rowerze, a swoimi niezwykle szybkimi ruchami pedałowania przypomina maszynę do szycia. Teraz może nadszedł czas na zmianę biegów. Ale dlaczego są rowery dziecięce z biegami i bez?

     

    Zasadniczo zmiana biegów w rowerze służy do dostosowania ruchu pedałowania do prędkości i terenu. Celem jest konsekwentne i efektywne pedałowanie w różnych warunkach zewnętrznych. Brzmi bardzo teoretycznie, prawda? Prawdopodobnie zbyt teoretyczne, aby małe dziecko mogło to zrozumieć.

     

    Brak przerzutek w rowerach-zabawkach

    Dla lepszego zrozumienia rozróżniamy dwa rodzaje rowerów dziecięcych: rowery do zabawy i rowery uliczne. Te pierwsze przeznaczone są dla dzieci do około szóstego roku życia. Istnieje wiele powodów, dla których rowery-zabawki zwykle nie mają przerzutek:

    • Aby w sensowny sposób obsługiwać napęd, Twoje dziecko potrzebuje podstawowej wiedzy na temat jego działania - patrz powyższa teoria. Nie można tego oczekiwać od trzylatka.
    • Rowery do zabawy powinny być przede wszystkim lekkie, wytrzymałe i nieskomplikowane. Zmiana biegów nie tylko sprawiłaby, że były by cięższe i bardziej czułe, ale także bardziej złożone. Na początku dzieci powinny być w stanie w pełni skoncentrować się na podstawach jazdy na rowerze: pedałowaniu, balansowaniu, kierowaniu, hamowaniu. Zmiana biegów by ich przytłoczyła. Nawet dorośli często muszą sprawdzać na jakim przełożeniu jadą.
    • Zmiana biegów wymaga pewnego poziomu umiejętności motorycznych, które rzadko mają dzieci na początku rowerowej przygody. Co ważne: wiele manetek jest za dużych dla małych dzieci.

     

    Kiedy rower dziecięcy z przerzutkami?

    Kiedy zaczynają szkołę, wiele dzieci przesiada się z roweru zabawkowego na rower drogowy, który jest bezpieczny dla ruchu. (–> Co sprawia, że ​​rower jest zdatny do jazdy) Posiada oświetlenie, bagażnik – a zazwyczaj także dźwignię zmiany biegów. W końcu w wieku pięciu czy sześciu lat większość dzieci posiada umiejętności wymagane do jazdy na rowerze z przerzutkami. Obejmuje to w szczególności bezpieczne kierowanie i hamowanie. Ta umiejętność prowadzenia pojazdu jest warunkiem, aby Twoje dziecko mogło zwracać dodatkową uwagę na zmianę biegów.

     

    Również nasze dziecięce rowery górskie, takie jak nasza seria Eightshot, mają przerzutki. Na pagórkowatym terenie szczególnie ważne jest dostosowanie ruchu pedałowania do stale zmieniającego się terenu. Dzieci zwykle osiągają tą zdolność dopiero w wieku pięciu lat.

     

     

    Ale oczywiście każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jeśli chodzi o pytanie, czy zmieniać biegi, czy nie, powinieneś również zaufać swojemu przeczuciu jako matki lub ojca. I oczywiście dołącz opinię swojego dziecka. Jeśli naprawdę chce zmiany biegów, zwykle ma niezbędną motywację, aby nauczyć się jej używać. Jeśli myśl o trzech biegach sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo, daj dziecku trochę więcej czasu – lub pozwól mu przetestować jazdę na rowerze wielobiegowym innego dziecka, aby go wypróbować.

     

    Ile biegów mają przerzutki rowerowe dla dzieci?

    Zainstalowane przez nas napędy Shimano oferują od trzech do siedmiu biegów. Trzystopniowa zmiana biegów jest idealnym wprowadzeniem do zmiany biegów i wystarcza w płaskich obszarach. Dzięki siedmiobiegowemu systemowi a co za tym idzie większemu zakresowi przełożeń Twoje dziecko również dobrze będzie sobie radzić na pagórkowatym terenie.

     

    Kolejna zaleta większej liczby przełożeń: drobniejsza gradacja. Twoje dziecko zawsze znajdzie odpowiedni bieg bez zbyt mocnego lub zbyt lekkiego pedałowania. Dotyczy to również naszych przerzutek Shimano. W rowerach dziecięcych mają siedem lub osiem biegów. W ten sposób dzieci uczą się także intuicyjnie przełączać biegi. Jednak wiele biegów jest trudniejszych w użyciu niż kilka. W przypadku przerzutek w rowerach dziecięcych sens ma tylko jedna tarcza na korbie. Przekładnie z dwiema lub trzema tarczami oferują większy zakres przełożeń, ale także niektóre zachodzące na siebie przełożenia zatem w tej sytuacji technika ich zmiany jest trudniejsza. To może przytłoczyć twoje dziecko.

     

    Tak więc idealna liczba biegów zależy od kilku czynników. Obejmuje to preferencje i wcześniejszą wiedzę Twojego dziecka, a także warunki topograficzne obszaru zastosowania.

     

    Który typ przerzutek do roweru dziecięcego?

    To, czy biegi w piaście, czy może przerzutki standardowe to złożona sprawa. Oba systemy mają swoje zalety i wady.

     

    Zalety i wady przekładni w piaście:

    • Koła zębate w piaście są w dużej mierze bezobsługowe dzięki zamkniętej konstrukcji.
    • Przekładnia w piaście zapewnia płynną zmianę biegów i można ją przełączać nawet podczas postoju.
    • Przekładnia w piaście jest cięższa niż przerzutka i zwiększa całkowitą wagę roweru dziecięcego.
    • Konserwacja i naprawy zwykle muszą być wykonywane przez wykwalifikowany personel.

     

    Zalety i wady przerzutek:

    • Wielu dzieciakom podoba się sportowy wygląd przerzutki i wyraźne zmiany biegów.
    • Jeśli coś się zepsuje, przerzutkę można w większości przypadków naprawić bez specjalistycznej wiedzy.
    • Ze względu na odsłoniętą pozycję na rowerze przerzutki są bardziej podatne na uszkodzenia, takie jak wygięty hak przerzutki.
    • Przerzutka musi być precyzyjnie wyregulowana, a jej czyszczenie i konserwacja wymaga pewnego wysiłku. (–> Właściwa pielęgnacja roweru)

     

    Wniosek: Rower dziecięcy z przerzutkami jest zalecany tylko wtedy, gdy Twoje dziecko opanowało wymagania techniczne, takie jak bezpieczne hamowanie. Dzieci poniżej piątego roku życia często są przytłoczone złożonością napędu ze zmianą biegów. Idealna liczba biegów i rodzaj zmiany przełożeń pozostają indywidualne.

    Hamulce do rowerów dziecięcych: więcej niż kwestia pewności

    Wielu rodziców zadaje sobie pytanie: jaki jest najlepszy hamulec do roweru dziecięcego? Nożny czy  ręczny? Poznaj zalety i wady obu systemów.

    W rowerach drogowych obowiązkowe są dwa niezależne hamulce na przednie i tylne koła. W przypadku klasycznych rowerów dziecięcych rodzice muszą przede wszystkim wybierać między dwoma rodzajami hamulców tylnych kół:

     

    • Hamulec nożny tzw „kontra”
    • Hamulec szczękowy z wolnobiegiem

    Oba systemy mają określone zalety i wady. Pytanie, czy zrezygnować, czy swobodnie się obracać, to nie tylko kwestia pewności.

     

    Nasz przegląd zalet i wad powinien pomóc w podjęciu właściwej decyzji przy zakupie roweru dziecięcego. Ostatecznie jednak Twoje dziecko również powinno mieć coś do powiedzenia w procesie podejmowania decyzji ponieważ hamulec jest jednym z elementów najbardziej istotnych dla bezpieczeństwa. Jeśli Twoje dziecko je opanuje i czuje się z nimi bezpiecznie, to połowa sukcesu w beztroskiej frajdzie z jazdy.

     

    Rower dziecięcy z tylnym hamulcem typu kontra- zalety

    + Hamowanie stopami jest początkowo bardziej intuicyjne dla wielu dzieci niż rękami. Bo to jest to, do czego są przyzwyczajeni w jeździkach lub rowerkach biegowych. Z drugiej strony rowerki biegowe dla nieco starszych dzieci często mają już hamulec ręczny, który działa na tylnym kole. Dzięki temu dzieci mogą już zapoznać się z tą techniką hamowania, ale rzadko z niej korzystają.

     

    + Nacisk na korby wymaga niewielkiej siły – a nogi dziecka są mocniejsze niż palce. Przy optymalnej pozycji pedału hamowanie korbami wymaga mniejszej siły mięśni niż w przypadku hamulca obręczowego.

     

    + Dzięki hamulcowi nożnemu dzieci mogą cały czas trzymać chwyty cała dłonią.

     

    + Hamulec nożny wymaga mniej konserwacji i pielęgnacji niż hamulec obręczowy. (–> Właściwa pielęgnacja rowerów dziecięcych) Nie można również regulować hamulca nożnego.

     

     

     

    Rower dziecięcy z tylnym hamulcem typu kontra - wady

    - Hamowanie tylnym pedałem również ma swoje pułapki, ponieważ Twoje dziecko musi wywierać odpowiednią siłę na pedały.

     

    - Korby nie można obracać do tyłu podczas postoju. Utrudnia to powrót i rozpoczęcie jazdy. Wiele dzieci lubi mieć wciśnięty pedał, kiedy ruszają, aby móc odepchnąć się z impetem. Twoje dziecko nie może od razu zacząć ruszać na rowerze z pedałem nożnym w każdej sytuacji. Czasem najpierw musi ustawić pedały we właściwej pozycji i w pewnych okolicznościach zrobić krok do przodu razem z rowerem, aż korba znajdzie się w pozycji wyjściowej.

     

    - Piasta z wbudowanym hamulcem nożnym jest znacznie cięższa niż piasta wolnobiegowa. Znajduje to zauważalne odzwierciedlenie w całkowitej masie roweru dziecięcego.

     

    - Hamulce typu kontra rzadko są używane w rowerach młodzieżowych i dla dorosłych. Prędzej czy później Twoje dziecko i tak będzie musiało przyzwyczaić się do hamulców ręcznych.

     

     

    Rower dziecięcy z wolnobiegiem - zalety

     

    + Dzięki rowerowi dziecięcemu z wolnobiegiem i hamulcem obręczowym Twoje dziecko może ustawić pedały w dowolnej pozycji, pedałując do tyłu - nawet na postoju, co znacznie ułatwia ruszanie.

     

    + Rowery dziecięce i tak mają zwykle hamulec szczękowy na przednim kole. Jeżeli oba koła są hamowane według tego samego systemu, ułatwia to dzieciom – przynajmniej od pewnego poziomu umiejętności jazdy – hamowanie obydwoma kołami w tak samo kontrolowany sposób. To z kolei przygotowuje ich do bardziej technicznej jazdy na rowerze, na przykład do jazdy na fajnym rowerze górskim.

     

    + Specjalne dźwignie hamulcowe do rowerów dziecięcych ułatwiają obsługę i zmniejszają wymagany wysiłek. W PUKY montujemy nasz specjalnie zaprojektowany i zgodny z normami hamulec V dla dzieci we wszystkich rowerach dziecięcych - pierwszy na rynku. Jest specjalnie zaprojektowany dla dziecięcych dłoni.

     

    + Dalsze zalety hamulca szczękowego: niewielka waga i płynne przejście na bardziej sportowe rowery dziecięce lub młodzieżowe. Ponieważ są to zazwyczaj rowery bez tylnego hamulca typu kontra.

     

    Rower dziecięcy z wolnobiegiem - wady

     

    - Hamulec szczękowy wymaga więcej konserwacji i pielęgnacji niż hamulec nożny. Co więcej, większość rowerów dziecięcych ma już hamulec szczękowy na przednim kole. Rodzice powinni zatem zapoznać się z tematami, takimi jak wymiana klocków hamulcowych i dostrajanie tak czy inaczej – żadne z tych zagadnień nie należy do „rocket science” J. (–> prawidłowo wyreguluj hamulce)

     

    - Rower dziecięcy bez kontry może wymagać od Twojego dziecka pewnej regulacji. Zwłaszcza jeśli jest przyzwyczajony do hamowania stopami na rowerku biegowym lub rowerku dla początkujących. Jednak prędzej czy później każdemu dziecku udaje się hamować jak dorośli. Rodzice powinni tu być cierpliwi i w razie wątpliwości szanować życzenia dziecka.

     

    Wniosek: Rowery dziecięce z tylnym hamulcem typu „kontra” najlepiej nadają się do zmiany rowerka biegowego na rowerek. Dlatego oferujemy nasze dwunastocalowe modele dla dzieci od trzeciego roku życia z hamulcami typu kontra. W nieco większych rowerach dla dzieci od czwartego roku życia masz wybór między obydwoma wariantami hamulców. Z 20-calowych modeli dla dzieci powyżej szóstego roku życia stosowane są tylko hamulce szczękowe. Ponieważ w wieku szkolnym większość dzieci uważa, że ​​rower z kontrą jest bardziej przeszkodą. Niektóre z naszych rowerów górskich również korzystają z hamulców tarczowych.