Porady

    Który rower? Oto dziesięć wskazówek dotyczących zakupów od ekspertów.

    Jest wiele pytań, które należy zadać przed zakupem roweru. Tutaj dowiesz się między innymi, czy lepszym wyborem będzie rower z hamulcem czy bez.

    Porównanie jednośladów online lub w sklepie pokazuje, że istnieje wiele różnych modeli i koncepcji. Kupując używany rowerek biegowy dla swojego dziecka, możesz również zadać sobie pytanie: Który rowerek biegowy jest właściwy? A jakie są wskazówki dotyczące zakupu?

     

    Jako producent pojazdów dla dzieci z ponad 70-letnią historią, zdobyliśmy pewne doświadczenie, które z przyjemnością przekazujemy tutaj. Oto nasze dziesięć najważniejszych wskazówek dotyczących rowerów biegowych.

     

    1. Jakość się opłaca

    Jeśli chodzi o rowerki biegowe, najważniejszymi czynnikami są stabilność i bezpieczeństwo. Wysokiej jakości rower chroni Twoje dziecko przed urazami i sprawia mu przyjemność przez długi czas. Dzięki swojej wytrzymałości możesz z niej korzystać także kilku rodzeństwo. A kiedy Twoje dzieci wyrosły z wieku rowerka biegowego, możesz osiągnąć wysoką wartość odsprzedaży dzięki wysokiej jakości rowerowi biegowemu.

    Co wyróżnia rower wysokiej jakości? Oto trzy najważniejsze czynniki:

    - Materiał: stalowe ramy zapewniają doskonałe właściwości jezdne i tłumiące, a także długą żywotność. Niektóre modele PUKY wykorzystują aluminium jako materiał ramy, dzięki czemu rowerek biegowy jest jeszcze lżejszy.

    - Produkcja: wysokiej jakości producenci dziecięcych rowerów biegowych zwracają szczególną uwagę na obróbkę. Wszystkie ramy stalowe produkujemy sami w siedzibie PUKY w Wülfrath, Nadrenia Północna-Westfalia.

    - Komponenty: Od chwytów kierownicy po łożyska, należy zainstalować funkcjonalne i stabilne komponenty. Na przykład wysokiej jakości łożyska kulkowe są standardem w naszych rowerkach biegowych dla dzieci, zarówno na kołach, jak i na kierownicy.

     

    2. Niski Przekrok

    Ważnym zaleceniem jest aby wejście na ramę powinno być niskie i łatwe. Dzięki temu Twoje dziecko nie musi akrobatycznie wymachiwać nogą przez siodełko, ale bez problemu wsiada i zsiada z rowerka biegowego. To nie tylko wygodne. Jednocześnie zwiększa pewność i obiektywne bezpieczeństwo Twojego dziecka. Listwa do biegania promuje również bezpieczną jazdę. Ponieważ dziecko może postawić stopy na płycie do biegania, a tym samym toczyć się bez dotykania ziemi. Poprawia to również poczucie równowagi.

     

    3. Podwójna regulacja wysokości

    Większość rowerów biegowych ma siodełko z regulacją wysokości. Jest to dobre do dostosowania rowerka biegowego do wzrostu dziecka. (–> Kiedy pasuje rowerek biegowy?) Równie ważna jest kierownica z regulacją wysokości. Tylko w ten sposób można proporcjonalnie dopasować rowerek biegowy do potrzeb i budowy ciała Twojego dziecka. (–> Dostosuj wysokość kierownicy)

     

    4. Rower z hamulcami czy bez?

    Maluchy, które dopiero zaczynają jeździć na rowerku biegowym, zwykle nie wiedzą, co zrobić z hamulcem ręcznym. Z jednej strony ich ręce często nie są wystarczająco silne, aby mocno pociągnąć za dźwignię hamulca. Po drugie, jazda na rowerku biegowym wymaga od Ciebie dużo koordynacji: odpychaj się, utrzymuj równowagę, rozglądaj się, steruj, zatrzymuj się... Dodatkowy hamulec ręczny by Cię przytłoczył. Rowerek biegowy z hamulcami ma sens dopiero w wieku około trzech lat jako przygotowanie do jazdy na rowerze. Jednakże rodzice nigdy nie powinni polegać na tym, że ich dziecko zawsze będzie w stanie bezpiecznie hamować. Dlatego należy iść obok dziecka, zwłaszcza przy pierwszej próbie hamowania i na pochyłym terenie, aby w razie potrzeby móc je zatrzymać. (–> wyreguluj hamulec)

     

    5. Brak kółek treningowych

    Niektórzy producenci oferują również koła treningowe do kół. Odradzamy to. Ponieważ dzięki kółkom treningowym dzieci nie uczą się balansować na dwóch kołach, co jest podstawą jazdy na rowerze. Dlatego właśnie kółka treningowe, nawet do rowerów dziecięcych, polecamy tylko przy pierwszych próbach jazdy.

     

    6. Lepiej bez ograniczenia kąta skrętu

    Niektóre rowerki mają tak zwany limit kąta skrętu. Przednie koło można obracać tylko do pewnego stopnia. Teoretycznie powinno to zapobiegać obracaniu się przedniego koła na boki podczas jazdy. W praktyce jednak zdarza się to bardzo rzadko. Ponieważ przednie koło w ruchu stabilizuje się dzięki siłom fizyki, jednak zagrożenie wynikające z ograniczenia skrętu kierownicy jest ogromne. Bo jeśli koło spada na bok, jeden koniec kierownicy unosi się stromo. Jeśli Twoje dziecko upadnie na ten koniec kierownicy, może to spowodować poważne obrażenia, zwłaszcza brzucha i klatki piersiowej. Inaczej jest w przypadku roweru biegowego bez ograniczenia kąta skrętu: w tym przypadku kierownica leży płasko na ziemi w przypadku upadku. Eliminuje to opisane powyżej ryzyko obrażeń. Dlatego w PUKY generalnie obywamy się bez ograniczenia kąta skrętu.

    7. Specjalne siodło

    Specjalne siodełko naszych rowerków biegowych ma ergonomiczny kształt. Zapewnia to dziecku dobrą przyczepność i może skutecznie pchać rowerek biegowy do przodu. W przeciwieństwie do roweru Twoje dziecko pcha rowerek biegowy, zwłaszcza pośladkami. Wygięte do przodu „bananowe siodełko” jest przystosowane do tej technologii napędu. Boki są raczej wąskie i spłaszczone. Daje to małym pilotom wystarczająco dużo miejsca na dziecięce ruchy.

    8. Sprzęt zabezpieczający

    Specjalne bezpieczne chwyty i grube nakładki na kierownicę chronią przed urazami. Są więc częścią standardowego wyposażenia naszych rowerów.

     

    9. Właściwe opony

     

    Opony w rowerkach biegowych dla dzieci są wykonane z różnych materiałów. Różnią się one właściwościami i obszarem zastosowania:

    - Opony tzw. miękkie wykonane są z pianki i są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu i ciche. Dzięki temu nadaje się również do jazdy w zamkniętych pomieszczeniach.

    - Opony pneumatyczne są zalecane do kół używanych głównie na zewnątrz. Wymaga regularnej kontroli ciśnienia powietrza. Jednak właściwości toczne koła z oponami pneumatycznymi są doskonałe, szczególnie na nierównych powierzchniach. Dzięki niemu Twoje dziecko może również biegać po drobnym żwirze lub trawniku.

     

    10. Inne akcesoria

    Niektóre koła posiadają dodatkowe akcesoria takie jak błotniki czy kosz na kierownicę. Odpowiadają one na życzenia i potrzeby swojego dziecka lub ulepszyć rowerek biegowy za pomocą akcesoriów, aby stworzyć indywidualny rowerek marzeń. Możesz także zaprojektować kolor swojego wymarzonego roweru: w ramach „Moje własne PUKY” rama, kierownica, felgi, widelec i nakładki na kierownicę można zestawić i zaprojektować w różnych kolorach zgodnie z życzeniem dziecka. Podpórka boczna pełni funkcję bardziej edukacyjną: uczy dzieci ostrożnego obchodzenia się z pojazdem. A jeśli twoja ukochana często jeździ po chodniku, możesz mu kupić dzwonek.

     

    Wnioski: Dzięki tym dziesięciu wskazówkom decyzja o wyborze wysokiej jakości roweru powinna być dla Ciebie łatwa. Bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy zawsze są priorytetem – dla Ciebie, dla Twojego dziecka i dla kolejnego właściciela. Dlatego też rowery PUKY mają wysoką wartość odsprzedaży, którą bez problemu zainwestujesz w kolejny pojazd.

    Ustawienie prawidłowej wysokości siodełka roweru dziecięcego

    Wysokość siodełka jest najważniejszym punktem, jeśli chcesz prawidłowo wyregulować rower dziecięcy. Wyjaśnimy Ci tutaj, jak to działa.

    Najważniejszy wymóg wygodnej i efektywnej pozycji siedzącej: rower dziecięcy musi pasować do Twojego dziecka. (–> Znalezienie odpowiedniego rozmiaru roweru) W takim przypadku siodełko z regulacją wysokości daje swobodę idealnego dopasowania jego wysokości do potrzeb dziecka. Najpierw poluzuj śrubę zacisku podsiodłowego za pomocą klucza imbusowego (5mm). Następnie możesz przesunąć siodełko w górę lub w dół. Uwaga: sztyca musi być wsunięta co najmniej 65 mm w rurę podsiodłową. Odpowiedni znak znajdziesz na sztycy.

     

    Dostosuj siodełko rowerowe dla dzieci

    Skąd znasz odpowiednią wysokość siedziska? - Twoje dziecko powinno mieć możliwość dotykania ziemi przednimi czubkami obu stóp, siedząc w siodle. Dla absolutnych początkujących może to być również cała stopa - to daje bezpieczeństwo. Dla pewniej się czujących na rowerze, wystarczy że dotkną ziemi palcami obu stóp.  Jeśli Twoje dziecko umie już trochę jeździć na rowerze, siodełko można ustawić nieco wyżej, aby odciążyć kolana. W tym celu Twoje dziecko staje przy ścianie z rowerkiem, podpiera się tam jedną ręką i stawia obie stopy na pedałach. W najniższej pozycji pedału dziecko kładzie piętę na pedale. Kolano powinno być teraz prawie całkowicie wyprostowane. Po znalezieniu właściwej pozycji ponownie dokręć zacisk siodełka za pomocą klucza imbusowego. Zalecany moment dokręcania to 5-8 Nm.

    Problemy z wysokością siodełka roweru dziecięcego

    Twoje dziecko nie stąpa po ziemi, nawet w najniższej pozycji siodełka? Wtedy rower jest oczywiście za duży i ze względu na bezpieczeństwo należy przesiąść się na mniejszy model. Czy Twoje dziecko jeździ z mocno ugiętymi kolanami nawet w najwyższej pozycji siodełka? Czas na większy rower. Ponieważ taka pozycja nóg jest nie tylko bardzo nieefektywna i uniemożliwia dziecku pedałowanie na siłę. Źle wpływa również kolana i cały układ mięśniowo-szkieletowy.

     

    Wniosek: Możesz znaleźć idealną wysokość siodełka za pomocą prostego narzędzia i kilku prostych kroków. Proszę regularnie sprawdzać wysokość siedziska. Ponieważ dzieci szybko rosną.

    Proste jak „bułka z masłem”: pielęgnacja roweru w siedmiu krokach

    Przy odrobinie pielęgnacji roweru Twoje dziecko może długo cieszyć się jazdą na rowerze. A Tobie czyszczenie i smarowanie zwróci się zawsze, najpóźniej przy odsprzedaży.

    Wszystko błyszczy i świeci - nawet buzia Twojego dziecka. Nieskazitelnie czysty rower dla dzieci to świetna zabawa. Następnie wyrusza w świat przygód, przez łąki i kałuże. Po tym, twarz Twojego dziecka nadal promienieje. Rower już niekoniecznie ale nie martw się: rowery dla dzieci są tak skonstruowane, że wytrzymają nawet błotnistą trasę. A ponieważ maluchy nie są rowerzystami tylko dobrej pogody, jazda w deszczu jest codziennością.

     

    Dzięki kilku prostym krokom możesz zapewnić, że Twoje dziecko będzie się dobrze bawić podczas wycieczek przez długi czas. A jeśli stało się za duże dla jego obecnego roweru? Wtedy jeszcze łatwiej zadbany rower dziecięcy można przekazać rodzinie lub sprzedać używany. Przy odrobinie staranności zwiększasz i tak już wysoką wartość odsprzedaży rowerów dziecięcych. W naszych rowerach PUKY używamy również łatwych w utrzymaniu, trwałych materiałów i komponentów - co ułatwia pielęgnację i konserwację.

    A co należy wziąć pod uwagę podczas czyszczenia, pielęgnacji i olejowania roweru dziecięcego? Wyjaśnimy Ci to krok po kroku.

     

    Krok 1: przygotowanie

    Planujesz dużą trasę rowerową w sobotę? W takim razie w sobotni poranek nie powinieneś się zastanawiać czy potrzebujesz oleju do łańcucha i pompki do kół. Idealnie zawsze mieć podstawowy sprzęt do pielęgnacji rowerów w garażu lub w piwnicy:

     

    • pompkę powietrza
    • środek do czyszczenia rowerów
    • kilka szmatek
    • olej łańcuchowy
    • spray silikonowy

     

    Krok 2: Wyczyść rower

    Gruby brud i błoto można zmyć wężem ogrodowym. Proszę nie używać myjki wysokociśnieniowej! Wtłacza wodę i brud do elementów wrażliwych na wilgoć, takich jak łożyska czy reflektory.

    Następnie spryskujesz rower środkiem do czyszczenia rowerów, szczególnie miejsca z pozostałościami oleju i smaru, takie jak koła zębate i łańcuch. Wiadro letniej wody i kilka starych szczotek czy pędzli różnej wielkości pomoże zmyć resztki drobnego brudu. Należy zwrócić szczególną uwagę na odblaski na oponach lub pedałach. Jeśli są brudne, tracą swoją funkcję.

    Jeśli łańcuch jest tylko lekko zabrudzony, wystarczy go wytrzeć szmatką. Dobrym sposobem na zrobienie tego na rowerze z wolnobiegiem jest przekręcenie korby do tyłu i przeciągnięcie łańcucha przez szmatę. Z drugiej strony, jeśli łańcuch jest zardzewiały lub lepki od twardego błota, pora na specjalny środek do czyszczenia łańcucha.

     

    Krok 3: Suchy rower

    Możesz wytrzeć ramę i komponenty do sucha czystą szmatką. Możesz również przewlec szmatkę przez wąskie szczeliny i ciągnąć ją w przód i w tył. W ten sposób możesz dotrzeć do miejsc, do których nie mogłeś dotrzeć pędzlem. Łańcuch i koła zębate można pozostawić do wyschnięcia na powietrzu lub użyć szmatki, np. po starej koszulce.

     

    Krok 4: Łańcuch rowerowy oleju

    Gdy łańcuch będzie ponownie czysty i suchy, należy go ponownie nasmarować. W tym celu zalecamy dostępny w sprzedaży olej do łańcuchów. Mała kropla na każdym ogniwie łańcucha. Następnie pozwól łańcuchowi obrócić się około dziesięciu razy, obracając korbą podczas postoju. Na koniec usuń nadmiar oleju, przepuszczając łańcuch przez szmatkę.

     

    Krok 5: Nasmaruj stawy

    Części ruchome, takie jak przeguby manetki, należy od czasu do czasu spryskać sprayem silikonowym. Ponieważ jest bardzo podatny na pełzanie, pomaga również zmniejszyć tarcie linek w pancerzach. Smarowanie dużych łożysk, takich jak stery lub suport, jest konieczne tylko w wyjątkowych przypadkach i wymaga wiedzy technicznej i specjalnych narzędzi. Jeśli zauważysz tam na przykład odgłos trzaskania, najlepiej skontaktować się z warsztatem rowerowym.

     

    Krok 6: Napompuj opony

    Powinieneś sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach tak regularnie, jak to możliwe. Test nacisku dłoni należy stosować tylko w sytuacjach awaryjnych. Lepiej używać pompki rowerowej z manometrem. Zalecane ciśnienie powietrza można znaleźć na ściankach bocznych opon. Niedopompowane opony są nie tylko podatne na przebicia, ale także utrudniają dziecku jazdę na rowerze i dają poczucie gąbczastości(braku precyzji prowadzenia) podczas jazdy. Samo pompowanie roweru jest zwykle możliwe tylko dla dużych dzieci ze względu na wymaganą siłę – chociaż młodsze lubią tego próbować.

     

    Krok 7: Sprawdź hamulce i światła

    Pod koniec każdej pielęgnacji roweru należy sprawdzić hamulce. Czy mają wystarczającą siłę hamowania? Czy klocki są prawidłowo ustawione względem ścianek obręczy? (–> Prawidłowo wyreguluj hamulce) A może rower dziecięcy potrzebuje nowych klocków hamulcowych? Jeśli dźwignia hamulca dotyka chwytu podczas jego używania, należy ją ponownie wyregulować. Albo hamulec na zacisku musi zostać ponownie wyregulowany, albo klocki hamulcowe muszą zostać wymienione. Ogólna zasada jest taka, że ​​jeśli nie widać już żadnych nacięć na klockach hamulcowych, należy je wymienić. Specjalista chętnie Ci pomoże.

     

    Ważne, aby po nasmarowaniu roweru nie pozostały na felgach resztki oleju lub sprayu silikonowego ponieważ w niebezpiecznym stopniu pogorszyłoby to skuteczność hamowania.

     

    A co z oświetleniem, czy w ogóle działa? Jeśli nie: Czy połączenie wtykowe gdzieś się poluzowało? A może nawet pękł kabel? Wypalona żarówka jest raczej mało prawdopodobna w nowych rowerach dziecięcych, ponieważ nasze rowery są wyposażone w oświetlenie LED.

     

    Wniosek: Po tym programie wellness rower dziecięcy jest gotowy na kolejną przygodę. Pielęgnacja roweru wydaje się trochę męcząca. Ale wiele dzieci lubi samodzielnie opiekować się swoim ukochanym rowerem. Uczą się również od dorosłych najważniejszych wskazówek dotyczących pielęgnacji na całe życie rowerzysty. Jeśli jednak nie masz pewności co do części istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa, takich jak hamulce lub oświetlenie, zapraszamy do odwiedzenia specjalistycznego sprzedawcy, który Ci pomoże.

    Łatwa regulacja hamulca PUKY

    Hamulce szczękowe wymagają od czasu do czasu konserwacji. Tutaj dowiesz się, jak idealnie wyregulować hamulce - aby Twoje dziecko było bezpieczne na drodze.

    Hamulce bębnowe i hamulce nożne zazwyczaj nie wymagają konserwacji i niezawodnie przez wiele lat. Hamulce szczękowe są również stosowane w rowerkach biegowych i rowerach dziecięcych. (–> Rodzaje hamulców) Należy regularnie sprawdzać działanie i zużycie tych hamulców, zwanych również hamulcami typu V.

    Dobra wiadomość: możesz wyregulować hamulce szczękowe w rowerku biegowym PUKY lub rowerze PUKY w kilku prostych krokach. Tutaj dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę.

     

    Regulacja hamulca obręczowego: szerokość chwytu

    Twoje dziecko może dosięgnąć dźwigni hamulca tylko prawie wyciągniętymi palcami i dlatego nie może pociągnąć dźwigni hamulca z wystarczającą siłą? Należy skorygować szerokość klamki hamulca. Dotyczy to również przypadku odwrotnego, jeśli szerokość chwytu jest zbyt mała ponieważ nawet przy zbyt zgiętych palcach Twojemu dziecku brakuje niezbędnej siły. We wszystkich rowerach PUKY montujemy specjalnie zaprojektowany dla dzieci hamulec V z regulacją zasięgu. Aby uzyskać idealne ustawienie, wkręć lub wykręć śrubę regulacyjną za pomocą klucza imbusowego. W idealnym przypadku opuszki palców Twojego dziecka powinny być skierowane pionowo w dół podczas pociągania dźwigni hamulca. Należy zawsze zwracać uwagę na jedno: hamowanie musi rozpocząć się, zanim dźwignia hamulca dotknie kierownicy. W przeciwnym razie kierownica blokuje hamulec. Ten problem może również wystąpić z czasem - a mianowicie, gdy punkt hamowania przemieścił się na kierownicę.

     

    Regulacja hamulca obręczowego: punkt nacisku

    Im bardziej zużywają się klocki hamulcowe, tym bardziej punkt nacisku chwytu przesuwa się w kierunku kierownicy. Można to jednak łatwo dostosować za pomocą śruby tzw „baryłki” na dźwigni hamulca. Odkręć śrubę i dopasuj punkt nacisku. Następnie przymocuj śrubę w jej pozycji, obracając nakrętkę zabezpieczającą w stosunku do manetki, aż się zatrzyma. Jeśli baryłka nie wystarcza do ponownej regulacji, naciąg linki należy skrócić. W tym celu należy odkręcić śrubę na ramieniu hamulca szczękowego za pomocą klucza imbusowego (mm), mocniej zaciągnąć linkę i ponownie dokręcić śrubę. Upewnij się, że baryłka prawie dotyka dźwigni hamulca. Daje to większe pole manewru przy późniejszych korektach. Możesz łatwo stwierdzić, czy hamulce są ustawione prawidłowo, patrząc na klocki. Każdy z nich powinien znajdować się około 1,5 milimetra od obręczy. Czy odległość jest inna? A może klocki dotykają powierzchni? Jeśli udało się je prawidłowo ustawić możesz przejść korekt w kolejnym kroku

     

    Regulacja hamulca obręczowego: ramiona hamulca

    Hamulec szczękowy ociera się z jednej strony o obręcz? A może ramiona hamulca V nie poruszają się synchronicznie? Pomaga w tym mała śruba z boku ramion hamulca. Możesz tam zwiększyć lub zmniejszyć napięcie sprężyny za pomocą śrubokręta krzyżakowego (lub klucza imbusowego w zależności od modelu hamulca). W ten sposób odciągasz klocki od obręczy i zapewniasz równomierny ruch ramion. Jeśli tak nie jest, siła hamowania spada, a klocki po obu stronach zużywają się w różnym tempie. Po wyregulowaniu śruby należy kilkakrotnie nacisnąć dźwignię hamulca. W ten sposób naprężenie ramion hamulca rozkłada się równomiernie po obu stronach, a regulacja staje się skuteczna. Idealnie, sprężyny po obu stronach są ustawione tak luźno, jak to możliwe. Zmniejsza to siłę ciągnącą, jaką Twoje dziecko musi wywierać na kierownicę. Duży opór nie ma tu zastosowania.

     

    Regulacja hamulca obręczowego: klocki

    Po wymianie klocków hamulcowych ważne jest, aby prawidłowo wyregulować klocki. (–> Wszystko o pielęgnacji rowerów dziecięcych) Może się również zdarzyć, że np. klocek skręca się i ociera o oponę. Aby wymienić lub wyregulować, odkręć nakrętkę mocującą klocek hamulcowy za pomocą klucza imbusowego (5mm). Podczas ustawiania klocków hamulcowych obowiązuje następująca zasada: kiedy stykają się z felgą, powinny znajdować się ok. 1 milimetr poniżej górnej krawędzi, aby nie dotykały opony. Jednocześnie nie powinny wystawać poza dolną krawędź felgi. Pociągnij więc dźwignię hamulca, ustaw odpowiednio klocek na obręczy i ponownie dokręć nakrętkę mocującą. Wymaga to pewnej siły (zalecany moment obrotowy 5-8 Nm). Jeśli przytrzymasz klocek hamulcowy podczas dokręcania, zapobiegniesz jego obracaniu.

     

    Wniosek: hamulec szczękowy w rowerku biegowym lub rowerze dziecięcym ma wiele zalet, takich jak niska waga. Przy niewielkiej konserwacji możesz mieć pewność, że zawsze działa optymalnie. A regulacja hamulca PUKY - to właściwie dziecinnie proste.

    Nauka jazdy na rowerze jest bardzo szybka

    Odpuszczanie jest trudne dla rodziców, ale czasami musi być łatwe. Przebiegam przez duży parking przed supermarketem, ściskając bagażnik nowego roweru mojej trzyletniej córki. Raz za razem muszę kompensować jej szarpnięcia i w ten sposób zapobiegać upadkom. W ten mroźny zimowy dzień po raz pierwszy siedzi na rowerze. Szybko przyswoiła sobie pedałowanie i już nabiera rozpędu. Ale żeby jeździć samemu, ogólna postawa jest zbyt chwiejna. Nagle dobiega wołanie: „Tato, puść!” Zastanawiam się jeszcze trochę, ale odpuszczam. Całkiem sama. Jest trochę przechylona, ale poza tym wygląda dobrze. „Umiem jeździć na rowerze, umiem jeździć na rowerze” — rozbrzmiewa radośnie na cichym parkingu. Radość jest przerywane tylko przez moje wciąż nieco niespokojne wołania: „Patrz do przodu, patrz do przodu! Nauczenie mojej córki jeździć na rowerze zajęło mniej niż 15 minut – a może był to proces trwający ponad dwa lata, odkąd po raz pierwszy stanęła na własnych nogach chodzić?

     

    Świetny początek dzięki jeździkowi

    Ta myśl przychodzi mi do głowy wieczorem, kiedy nasz popołudniowy sukces dzielimy się z dziadkami przez wideorozmowę. Babcia i Dziadek są zdumieni, jak szybka i łatwa była jazda na rowerze. Ale potem mówią coś całkowicie wiarygodnego: „Ale nic dziwnego. Przez całe życie była mobilna”. To prawda – jazda na rowerze to tylko kolejny krok na drodze do samodzielnej mobilności. Sygnał do startu dał jeździk, z którego wiele dzieci korzysta przy pierwszych próbach jazdy w domu. Wspinaj się, odpychaj, przyspieszaj i bardzo ważne: ćwicz zmianę kierunku. Przy pierwszych próbach chodzenia pierwsze ruchy kierownicą są ćwiczone w zabawny sposób i układane są złożone sekwencje ruchów.

     

    Rodzice są wzorami do naśladowania

    Aby nasze dziecko chciało ćwiczyć, my jako rodzice również włączyliśmy nasze dzieci w codzienną mobilność w młodym wieku. Nie samochód, ale przyczepka dziecięca to nasz pierwszy wybór w ruchu miejskim. Nasze dzieci podróżują z nami od pierwszego miesiąca życia. W ten sposób uczą się zachowywać w ruchu ulicznym i zaczynają zadawać pytania dotyczące prostych zasad ruchu drogowego. Często musiałem szczegółowo odpowiadać na pytanie „Dlaczego stoimy?”. Ale na porządku dziennym są również sugestie dotyczące poprawy własnego zachowania na drodze: Kiedy słyszę od tyłu „Tato, uważaj”, wiem, że sam powinienem trochę bardziej skoncentrować się na zasadach ruchu drogowego. W końcu jesteś odpowiedzialny. A uprawianie sportu nie rowerowego jest również możliwe razem. Nie trzeba dodawać, że zabieramy dzieci ze sobą na wieczorne biegi w przyczepie. Chętnie przejdą z tobą ostatnie kilka metrów. Trwa to trochę dłużej, ale bawimy się razem i się ruszają.

     

    Kask musi być założony

    Ponieważ nasza córka może siedzieć prosto, jest dla niej również jasne, że kask nosi się nawet jako pasażer w przyczepie. Dla nich kask i rower to jedno. Kiedy więc przesiadła się do następnego pojazdu, Pukymoto, nie było żadnych skarg, gdy założyła kask. Jest bardziej skłonna do zadawania pytań, gdy zauważa rowerzystę bez kasku. Pukymoto jest niezwykle praktyczny do nauki pierwszych ćwiczeń równowagi, co z kolei jest ważne przy przesiadaniu się na rower. Ponieważ rower jest trójkołowy, dzieci muszą trochę poćwiczyć, aby mogły szybko się rozwijać. Jednak nasza córka szybko się o tym przekonała. Podobnie jak jazda na rowerku biegowym, odpychanie się w lewo i w prawo, a tym samym samodzielne opanowywanie drogi na plac zabaw – to napawa ją dumą. Za pomocą kilku ćwiczeń, takich jak slalom i małe wyścigi, mogę też obudzić radość z poruszania się.

     

    Przejście na koło

    Najważniejszym krokiem na drodze do jazdy na rowerze jest przejście na rowerek biegowy. Jazda na rowerze z balansem pomaga dzieciom nauczyć się równowagi i utrzymania równowagi. Nasza córka odważy się zrobić krok, gdy ma nieco ponad dwa lata. Na początku wciąż jest to dla niej trochę trudne i jest sceptyczna. Dopiero z czasem nabiera pewności siebie, by wypróbowywać większe prędkości. Ale trzeba też powiedzieć: mieszkamy w górach. Czyli teoretycznie nie jest to najlepsze miejsce do nauki jazdy na rowerze czy rowerku biegowego. Wybierając trasę, zawsze musimy więc pogodzić się z kilkoma kompromisami i objazdami. I podczas gdy Twoje stopy szybko bolą od hamowania w dół, równie szybko tracisz siły, jadąc pod górę. Proces uczenia się jest dobry, ponieważ nasza córka od razu wyczuwa różne sekcje i prędkości. Kiedy zaczyna przyspieszać, a potem od niechcenia kładzie nogi na bieżni i daje się zabawie potoczyć, zdajemy sobie sprawę: ważne podstawy dla jazdy na rowerze zostały już spełnione. Ostatnim krokiem jest po prostu pedałowanie.

     

    Nauka pedałowania na trójkołowym rowerze

    Rowery trzykołowe są idealne do nauki. Mamy jeden, ale pojazd nie wzbudza w domu żadnego zainteresowania. Nasza córka uczy się podstaw pedałowania w przedszkolu. Tutaj dzieci mają do dyspozycji dużą liczbę pojazdów - a od starszych uczą się, jak prawidłowo się nimi posługiwać. Nasza córka uwielbia biegać po obiektach na świeżym powietrzu i pedałować tak mocno, jak tylko może. Pewnego jesiennego dnia, w drodze do domu po ciężkim dniu w przedszkolu, przychodzi jej największe życzenie: „Tato, potrzebuję roweru. Wtedy będę mogła sama pojechać do przedszkola.” „Ok, ale po południu musisz sama podjechać pod górę do domu” – „Hmm, może poczekam trochę dłużej”. Szybko stało się dla niej (i dla nas rodziców) jasne, że chce rower na święta.

     

    Co to jest hamulec nożny?

    Oczekiwanie jest wyraźnie widoczne w dniach poprzedzających święta. Musimy oglądać zdjęcia rowerów w Internecie, książki o rowerach czytane są kilka razy szczegółowo, a wspólne rozmowy zawsze kręcą się wokół jednego tematu: jazdy na rowerze. Kiedy nadejdzie czas, oczy pod choinką błyszczą: zielony rower pasujący do zielonego kasku. Moja obawa, że ​​rower jest za duży na nasz metraż zostaje natychmiast zniwelowana. Wskocz na siodło i zacznij. Na szczęście rower ma stojak, inaczej nasza choinka pewnie by nie ustała. Ale moja córka zwraca uwagę na każdy szczegół. „Dlaczego mój rower ma tylko jeden hamulec? Twój ma dwa”, pyta z ciekawością. Wyjaśniam jej więc o jej hamulcu nożnym i dlaczego bezpiecznie się z nim zatrzymuje. Z pewnością nie każdy ma temat do rozmowy pod choinką.

     

    Koła treningowe? Nie, dziękuję!

    W Boże Narodzenie nadszedł czas: rusza pierwsza wycieczka. Aby wprawić w nastrój, myślę, że razem z żoną moglibyśmy przeczytać książkę „Conni uczy się jeździć na rowerze”. Błąd. Conni jeździ na kółkach treningowych. Problem dla naszej kochającej detale córki: „Dlaczego mój rower nie ma kółek treningowych? Czy w ogóle mogę nim jeździć? Też potrzebuję kółek treningowych”. Wyjaśnij więc jeszcze raz: tym razem może już utrzymać równowagę, jeżdżąc na rowerze biegowym – i dlatego może jeździć na rowerze znacznie lepiej niż Conni. Praca perswazyjna przynosi owoce i jesteśmy w drodze.

     

    Upadki też muszą się zdarzyć

    Piętnaście minut później już to ogarnęła i radośnie przetacza się przez parking. Nawet kilka nieporozumień dotyczących terminologii nie przeszkadza w czerpaniu przyjemności z jazdy. Z drugiej strony hamowanie okazuje się dużo bardziej problematyczne. Przy hamowaniu postawienie stopy na ziemi w celu ustabilizowania roweru okazuje się trudniejsze niż początkowo sądziłem. Ale sporadyczne upadki po raz pierwszy nie tłumią euforii jazdy na rowerze. „Nic się nie stało, po prostu się przewróciłem. Nie jest źle”, rozbrzmiewa raz po raz na parkingu. Wyściełane końcówki kierownicy roweru PUKY okazują się zaletą. I lepiej, żeby rowerek miał kilka rysek niż dziecko. Dlatego dobrze jest zainwestować w jakość.

     

    Radzenie sobie z niepowodzeniami

    Po drodze mamy też do czynienia z niepowodzeniami. Chociaż nasza córka jest nastawiona na jazdę na rowerze, czasami nie była tak zachwycona. Szybko denerwowała się, gdy coś nie wyszło lub zsunęły się jej spodnie, buty były zbyt śliskie itp. Potem nadszedł czas na przerwę na placu zabaw i oderwanie się od rzeczy.

     

    Używaj towarzyszy w sposób zrównoważony

    Dziś robimy razem nasze małe spacery: na plac zabaw, do lodziarni lub po prostu okrążenie bloku. Nasza starsza córka zwykle radośnie pędzi przed siebie i trzyma się wcześniej omówionych punktów, bo musi poczekać na siostrę. Teraz sama odkryła Pu

    Kiedy dzieci mogą jeździć na rowerach?

    Pierwszy rowerek to duży krok dla każdego dziecka. Pytanie tylko: kiedy jest odpowiedni czas dla młodych śmiałków?

    Kiedy dzieci mogą jeździć na rowerach? Nie ma ogólnej odpowiedzi. Każde dziecko jest wyjątkowe i rozwija się we własnym tempie. Rower dziecięcy dla trzylatków może być przydatny. Warunkiem jest, że dziecko jest wystarczająco dojrzałe do jazdy na rowerze pod względem sekwencji ruchowych. Inne dzieci po raz pierwszy pedałują w wieku pięciu lat – temu też nie można się dziwić.

    Dlatego nie jest możliwe podanie ogólnego stwierdzenia o wieku idealnego czasu na wsiadanie na rower. Bardziej pomocne są inne dane, przede wszystkim wysokość kroku (–> określ wysokość kroku) i wzrost dziecka. Producenci zazwyczaj określają minimalną wysokość swoich modeli. Zaczyna się od około jednego metra dla dwunastocalowych rowerów dziecięcych. Trudno znaleźć odpowiedni model dla nawet mniejszych dzieci. (–> Odpowiedni rozmiar roweru dziecięcego)

     

    Wymagania dotyczące jazdy na rowerze

    Dwa inne aspekty są nawet ważniejsze niż rozmiar ciała:

     

    • Chęć jazdy na rowerze. Bo jeśli Twoje dziecko nie chce jeszcze jeździć na rowerze, nie należy na nie wywierać presji. Prędzej czy później każde dziecko będzie chciało jeździć na rowerze jak duże – najpóźniej wtedy, gdy zobaczy, jak jego rówieśnicy śmigają na swoich pierwszych rowerkach.
    • Wymagania motoryczne i poznawcze. Szczególnie ważne jest tutaj wyczucie równowagi – a także umiejętność kierowania, omijania przeszkód i hamowania.

     

    Właśnie tych umiejętności najlepiej uczą się małe dzieci na rowerkach biegowych. Ponieważ rower dwukołowy realizuje zasadę rownowagi, która jest również wykorzystywana do jazdy na rowerze. Ponadto dzieci z rowerka biegowego mogą już znać hamulec ręczny. W ten sposób dzieci na rowerkach biegowych zazwyczaj bardzo łatwo przesiadają się na rowerek.

    Jako uzupełnienie rowerka biegowego, hulajnogi lub trójkołowce mogą być również dobrym przygotowaniem do jazdy na rowerze. Na przykład na trójkołowym rowerze dziecko uczy się pedałować, aby generować napęd. Ten ruch jest nieco bardziej złożony niż bieganie i często stanowi pewne wyzwanie dla początkujących rowerzystów (–> Łatwa nauka jazdy na rowerze)

     

    Gotowy na pierwszy rower

    Jest wiele do powiedzenia na temat tego, aby Twoje dziecko stało się małym rowerzystą tak wcześnie, jak to możliwe. Ponieważ im wcześniej nauczą się jeździć na rowerze, tym bezpieczniejsze będą, gdy rozpoczną naukę a upadki są częścią nauki. Dziecku pozostaje świadomość, że jazda na rowerze, jak wiele rzeczy w życiu, wiąże się z niepowodzeniami – i że warto się podnieść na nowo, bo jazda na rowerze to po prostu frajda.

    Dlatego należy zachęcać dziecko do poruszania się i jak najwcześniej jeździć na rowerze. Ale proszę bez presji i poczucia winy w stylu "Teraz kupiliśmy ci taki fajny rower – musisz na nim jeździć..." Zwykle u dziecka dochodzi do czegoś przeciwnego, czyli odrzucenia tego nowego typu pojazdu.

     

    Od kiedy rower?

     Wreszcie, rodzice muszą być wystarczająco dojrzali, aby dziecko mogło jeździć na rowerze. Rowerem młodzi poruszają się szybciej niż asekurujący rodzic, zwykle z większymi prędkosciami. Po wstępnym wsparciu czas „odpuścić”, aby dziecko mogło dokonać własnych doświadczeń, czasem kosztem otartego łokcia.

    Rodzice powinni poważnie traktować swoją odpowiedzialność przy zakupie roweru dziecięcego. Oprócz odpowiedniego rozmiaru, szczególnie ważną rolę odgrywają tutaj aspekty związane z bezpieczeństwem. (–> Porady dotyczące pierwszego roweru dziecięcego) Nie zapominajmy o życzeniach dziecka. Bo jeśli Twoje dziecko lubi rower, ma większą motywację do jazdy na nim.

     

    Wniosek: nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie o odpowiedni wiek do rozpoczęcia jazdy na rowerze. Oprócz wielkości ciała szczególnie ważny jest rozwój zdolności motorycznych. Jeśli więc Twoje dziecko już bezpiecznie jeździ na rowerku biegowym, pokonuje zakręty i hamuje – to powinno wystarczyć na pierwszy rowerek.

    Od kiedy rower? Wyjaśnimy to i nie tylko tutaj!

    Rowery biegowe są idealne dla wczesnych etapów mobilności w dzieciństwie. Tutaj dowiesz się, kiedy Twoje dziecko jest na to wystarczająco duże. A raczej: wystarczająco dojrzałe.

     

    Twój maluch podbija świat na nowe sposoby. A może już zauważyłeś, jak zafascynowany jest przyglądaniem się innym dzieciom śmigającym na rowerku biegowym. W tej chwili wielu rodziców zadaje sobie pytanie: czy moje dziecko jest w wieku na rowerek biegowy? Kiedy zalecane jest wprowadzenie do mobilności na dwóch kółkach?

    Jednak kwestia odpowiedniego wieku startowego nie jest najważniejsza. W końcu każde dziecko rozwija się – na szczęście – we własnym, indywidualnym tempie. Jedno dziecko stawia pierwsze kroki w wieku dziewięciu miesięcy. Drugie dziecko nie zaczyna chodzić, dopóki nie skończy 15 miesięcy. Podobnie indywidualne jest użytkowanie pojazdów.

     

    Najpierw jeździk, potem rower

    Aby dziecko bawiło się rowerkiem biegowym, powinno posiadać określone zdolności motoryczne:

    • móc bezpiecznie chodzić
    • odepchnąć się obiema stopami
    • sterować w tym samym czasie
    • i skupić swoją uwagę na tym, dokąd zmierza.

    Twoje dziecko może nauczyć się tych umiejętności, zanim kupi rowerek biegowy z innymi pojazdami dziecięcymi. Najlepiej nadają się do tego stosunkowo stabilne pojazdy dwutorowe, zwane również jeździkami. Dzięki nim nawet roczne dzieci mogą nauczyć się łączyć proste ruchy, takie jak odpychanie się z ziemi, w złożone sekwencje – podstawowy warunek zabawy na rowerze biegowym.

    Eksperci doradzają przejście przez wszystkie etapy rozwoju dziecka i wybór kolejnego pojazdu dopiero po tym, jak dziecko ma już odpowiednią praktykę i doświadczenie z poprzedniego etapu. Więc najpierw pojazd jeździk, potem rowerek.

     

    Rowerek biegowy od ilu lat?

    Podajemy rekomendacje wiekowe dla rowerów biegowych PUKY. Dla naszych modeli w najmniejszym rozmiarze jest to „od dwóch lat”. Jeszcze ważniejsza jest Twoja ocena jako matki lub ojca. Rodzice zazwyczaj bardzo dobrze oceniają stopień rozwoju poznawczego i motorycznego ich dziecka. To przeczucie jest zwykle lepszym doradcą niż ogólne informacje o wieku lub porównania z innymi dziećmi.

     

    Od kiedy rowerek biegowy: Decyduje wysokość kroku

    Są też obiektywne dane, które dają odpowiedź, kiedy rower jest odpowiedni. Najważniejszą kluczową wartością jest wysokość kroku Twojego dziecka. (–> Tak mierzysz przekrok). Najmniejsze kółka PUKY są odpowiednie dla nóg o wysokości 30 centymetrów. Dzięki regulowanemu siodełku i regulowanej kierownicy, mali ściganci mogą rosnąć razem z pojazdem. Największy z naszych trzech rozmiarów kół ma wysokość przekroku 52 centymetrów.

     

    Wniosek: Decyduje nie tyle wiek dziecka, ile jego indywidualny rozwój motoryczny i poznawczy. Kiedy jest „gotowy” na rowerek biegowy w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu, będzie miał najwięcej radości – i z uśmiechem na ustach podejdzie do kolejnego dużego kroku w mobilności dziecka. Bo jedno jest pewne: rowerki biegowe to idealne przygotowanie do jazdy na rowerze. (–> Kiedy dzieci mogą jeździć na rowerach?)

    Nauka jazdy na rowerze: to dziecinnie proste

    Pierwszy rower gotowy. Teraz Twoje dziecko powinno nauczyć się jeździć na rowerze. Dzięki tym sześciu wskazówkom będzie to łatwe dla was obojga.

    1. Załóż kask

    Dzieci powinny nosić kask nawet na rowerze biegowym. To nie tylko zwiększa bezpieczeństwo. Mali piloci są już wtedy przyzwyczajeni do ochrony głowy, kiedy przesiadają się na rower. Jeśli tak nie jest w przypadku Twojego dziecka: Teraz zdecydowanie nadszedł czas, aby zabezpieczyć je kaskiem rowerowym.

    To prawda, że ​​w nie ma prawnego obowiązku noszenia kasku dla dzieci na rowerach. Jednak wszyscy eksperci zdecydowanie zalecają, aby dzieci nosiły kask od pierwszej jazdy. I ważne: kask musi być odpowiednio dopasowany. W żadnym wypadku nie może być zbyt luźny.

     

    2. Solidna odzież i buty

    Dodatkowe wyposażenie ochronne, takie jak ochraniacze na kolana i łokcie, nie jest konieczne. Mają tendencję do zastraszania dziecka, ponieważ sprawiają, że jazda na rowerze wygląda na bardzo niebezpieczną. Twoje dziecko potrzebuje również swobody ruchu w kolanach i łokciach.

    Jednak na pierwsze przejażdżki dziecko powinno nosić długie spodnie i długą koszulę. Zapobiega to otarciom w razie upadku - co może się powtarzać podczas pierwszych przejażdżek. Buty powinny być zapięte oraz odpowiednio mocne. Ponieważ jest całkiem możliwe, że Twoje dziecko na początku będzie hamować stopami, jak przyzwyczaiło się do tego na rowerku biegowym. Solidne buty zapobiegają również obrażeniom, jeśli dziecko zsunie się z pedału.

     

    3. Pierwszy rower musi pasować

    Kupując swój pierwszy rower, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni rozmiar. (–> Właściwy rozmiar roweru) Nadszedł czas na prawidłowe wyregulowanie i sprawdzenie roweru:

     

    Siodło powinno być ustawione tak wysoko, aby dziecko podczas stania mogło dotykać podłoża obiema palcami stóp. (–> Tak ustawiasz wysokość siodełka) Przy pierwszych próbach jazdy możesz obniżyć siodełko o kilka centymetrów. Daje to dziecku większe bezpieczeństwo. Jednak na dłuższą metę zbyt niskie siodło może prowadzić do problemów z kolanem.

    Kierownica powinna być ustawiona tak, aby dziecko siedziało prosto.

    Proszę nie demontować pedałów, aby dziecko mogło najpierw ćwiczyć toczenie. Powinno już przynieść tę zdolność z wirnika. Teraz wszystko sprowadza się do nauki pedałowania i bardziej złożonej sekwencji ruchów, która się z tym wiąże.

    Częścią tego jest sprawdzenie hamulców przed pierwszą jazdą. (–> Regulacja hamulców) Twoje dziecko powinno również zapoznać się z działaniem hamulców przed wyruszeniem. Ale zastanów się: pomimo całej teorii, pierwsze próby hamowania prawdopodobnie zrobisz stopami. Twoje dziecko dopiero z czasem nauczy się prawidłowo hamować.

    Czy dzwonek też działa? Wtedy możemy zacząć...

     

    4. Lepiej bez kółek treningowych

    Proszę nie używać kółek treningowych. Twoje dziecko powinno już nauczyć się balansować na dwóch kołach na rowerku biegowym lub hulajnodze. Koła treningowe przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Ponieważ utrudniają najważniejszy ruch dla utrzymania równowagi: aby Twoje dziecko lekko pochylało się w zakręcie, aby natychmiast przeciwdziałać. (–> Czy moje dziecko potrzebuje kółek treningowych?)

     

    5. Teren do nauki jazdy na rowerze

    Wolny od samochodów parking przy supermarkecie, otwarta przestrzeń za domem czy szerokie asfaltowe ścieżki w parku to najlepsze miejsca do nauki jazdy na rowerze. Idealnie było by gdyby twoje dziecko miękko upadło na trawnik. Łąka wymaga jednak zbyt dużego wysiłku i techniki jazdy na pierwsze próby. Ścieżki szutrowe i kamieniste również nie są idealnym terenem, ponieważ opony mogą szybciej się ześlizgiwać, a także tutaj wysiłek jest większy. Należy zabierać dziecko na ruchliwe chodniki lub chodniki tylko wtedy, gdy może niezawodnie omijać przeszkody i bezpiecznie hamować. Powinno być również jak najbardziej suche podczas pierwszej jazdy.

     

    6. Naucz się jeździć na rowerze indywidualnie

    Jaką pomoc w rozpoczęciu jazdy możesz udzielić dziecku, gdy po raz pierwszy próbuje prowadzić pojazd? Zależy to trochę też od dziecka:

    • Niektórym dzieciom w ogóle się to nie podoba, innym nie przeszkadza to, że mama lub tata lekko popychają je po plecach. W każdym razie po puszczeniu należy przez chwilę spacerować z dzieckiem. W przeciwnym razie może doznać szoku, że nagle wszystko działa na własną rękę.
    • To samo dotyczy tak zwanego „chwytu królika”. Lekko trzymasz dziecko za kołnierz kurtki i w ten sposób je stabilizujesz. Gdy Twoje dziecko nabierze rozpędu, stopniowo zwalniasz uchwyt i biegniesz trochę, aby być po bezpiecznej stronie.
    • W żadnym wypadku nie chwytaj za kierownicę roweru dziecięcego. Dziecko musi być w stanie kontrolować, gdzie kieruje się rower i jak się porusza.
    • Jeśli nie ma problemu z ruszaniem, możesz pozwolić dziecku jechać w twoim kierunku. W ten sposób przyzwyczajasz się do patrzenia w przyszłość. Dzieci zazwyczaj na początku patrzą na swoje stopy, aby zapanować nad nieznanym ruchem pedałowania.

     

    Wniosek: Odpowiedni rower dziecięcy, odpowiednie środowisko i motywujący, ale cierpliwi instruktorzy jazdy - to najlepsze warunki, aby Twoje dziecko szybko nauczyło się jeździć na rowerze. upadki się zdarzają. Ale szybko zapomina się o nich, gdy tylko Twoje dziecko poczuje wielką swobodę jazdy na rowerze.

    Recepta na właściwy rozmiar

    Rowery PUKY są dostępne w kilku rozmiarach. Ale jaki rozmiar jest odpowiedni dla Twojego dziecka? Wysokość kroku daje ci na to odpowiedź.

    M, L i XL – takie rozmiary można znaleźć na wielu rowerach PUKY. Różne rozmiary zapewniają, że na przykład rowerek biegowy od drugiego roku życia będzie pasował do sylwetki specyficznej dla wieku, podobnie jak rowerek biegowy od trzeciego roku życia dla odpowiednio starszych dzieci. Ale który rowerek biegowy jest odpowiedni dla Twojego dziecka?

     

    Rower PUKY – jaki rozmiar pasuje?

    Aby odpowiedzieć na to pytanie, znajdziesz kilka wskazówek na naszej stronie internetowej oraz w naszych materiałach sprzedażowych dla każdego modelu:

    • Wiek. Ponieważ dzieci w tym samym wieku mogą znacznie różnić się wzrostem i budową ciała, wiek jest tylko orientacyjną wskazówką.
    • Wysokość jest bardziej precyzyjną wskazówką niż wiek, ponieważ odpowiada indywidualnemu wzrostowi.
    • Wysokość kroku. Jest to najbardziej wiarygodna informacja, gdy chcesz określić odpowiedni rozmiar koła. Ponieważ dzieci o tym samym wzroście mogą mieć różną długość nóg. (–> W ten sposób mierzysz przekrok) Uwaga: szew jest często określany również jako wewnętrzna nogawka lub wewnętrzna strona.

    Ale co, jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniej wysokości przekroku dla rowerka biegowego?

     

    Właściwy rozmiar koła

     Wprawnym okiem możesz sprawdzić, czy koło ma odpowiedni rozmiar podczas jazdy próbnej. (–> Kiedy koło pasuje?) Ale prawidłowy rozmiar koła można również określić za pomocą obiektywnych wartości. Możesz to zrobić, porównując wysokość siodełka modelu rowerka biegowego z wysokością kroku Twojego dziecka.

    Ogólna zasada: Wysokość kroku powinna wynosić około dwóch do trzech centymetrów powyżej wysokości siodełka. Dziecko ze przekrokiem 30 centymetrów potrzebuje rowerka biegowego z siodełkiem o wysokości ok. 27 centymetrów. W ten sposób dziecko może siedzieć na rowerku z lekko ugiętymi kolanami, energicznie odpychać, a także bezpiecznie hamować – ponieważ większość rowerków biegowych hamuje się zwykle stopami.

    Większość rowerów biegowych ma siodełko z regulacją wysokości. Oznacza to: istnieje minimalna i maksymalna wysokość siodełka. Do obu wartości obowiązuje zasada trzech centymetrów. W ten sposób możesz również określić, czy Twoje dziecko wyrosło z rowerka biegowego. Staje się tak gdy różnica między wysokością kroku a maksymalną wysokością siodełka wynosi więcej niż trzy centymetry.

     

    Wniosek: Wysokość kroku i wysokość siodełka są decydującymi wartościami dla określenia odpowiedniego rozmiaru rowerka biegowego dla dzieci. Najlepiej pozwolić dziecku na jazdę próbną na rowerze biegowym. W ten sposób oboje możecie szybko sprawdzić, czy dziecko i pojazd dobrze do siebie pasują.

    Pierwszy rower: warto na to zwrócić uwagę

    Twoje dziecko ma zamiar zrobić duży krok: posiadać swój pierwszy rower. Ale który rower jest właściwy? Pomoże Ci nasza lista kontrolna.

    Nadszedł wreszcie czas: dziecko powinno i chce mieć swój pierwszy rowerek. (–> Kiedy dziecko jest gotowe na rower?) Teraz zadajesz sobie pytanie: Który rower jest właściwy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego roweru dziecięcego?

     

    Porównanie rowerów dziecięcych

    Większość dzieci dostaje swój pierwszy rower w wieku od trzech do pięciu lat. Odpowiednie modele nie są przeznaczone do ruchu drogowego. (–> Wszystko o bezpieczeństwie rowerowym dzieci) Dlatego rowery dla dzieci w wieku przedszkolnym nazywane są również rowerkami do zabawy. Służą przede wszystkim temu, aby dziecko nauczyło się jeździć na rowerze, nabrało mobilności i dobrze się przy tym bawiło. I dlatego nie zaliczają się do rowerów zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, ale jako „specjalny środek transportu”, podobny do hulajnogi. Ten typ roweru może być używany wyłącznie na chodnikach, terenach prywatnych lub na pasach i poboczach zatwierdzonych przez specjalne znaki drogowe. Nawiasem mówiąc, rozporządzenie dotyczy również ścieżek rowerowych. Małe dzieci muszą tu jeździć po chodniku.

    Jeśli chodzi o zabawę na rowerach z 12-calowymi kołami, nie ma zbyt wielu różnych typów - rowery trekkingowe, rowery górskie i cokolwiek innego jest dostępne dla dorosłych. W rzeczywistości większość modeli podstawowych przypomina bardziej rowerek biegowy, co ułatwia dzieciom zmianę. W każdym razie ważna jest niska rama. Zapewnia proste wejście i zejście z roweru. Oprócz zwiększenia komfortu zwiększa to również postrzegane i rzeczywiste bezpieczeństwo.

    Zakres rowerów dziecięcych różni się od około 16-calowych kół. Oprócz rowerów uniwersalnych dostępne są również modele takie jak nasz PUKY LS-PRO, który przypomina rowery dirtowe użytkowane przez starszych chłopców i dziewczynki.

    Nie ma znaczenia jaki to rozmiar. Zawsze możesz być pewien że kupujesz bezpieczny produkt, wszystkie nasze towary posiadają znak CE i pieczęć testową GS. Dzięki temu spełniają wymagane normy bezpieczeństwa.

     

    Łatwy rower dla dzieci

    Waga odgrywa ważną rolę w rowerach dziecięcych. Ponieważ niska waga ułatwia obsługę i zwiększa przyjemność z jazdy. Jednocześnie lekkość nigdy nie może odbywać się kosztem stabilności i bezpieczeństwa. Ponadto wytrzymałe rowery dziecięce osiągają wysoką wartość odsprzedaży lub mogą być dziedziczone z jednego dziecka na drugie.

    Dlatego warto zwrócić uwagę na aluminiową ramę, która jest równie lekka, co stabilna jak na rower dla początkujących. Lekki metal zmniejsza również wagę obręczy lub kierownicy bez konieczności rezygnowania z funkcjonalności i trwałości. Elementy zabezpieczające, takie jak reflektory lub podkładki uderzeniowe, ważą kilka gramów, ale koniec końców dla bezpieczeństwa warto by były zainstalowane.

    Oczywiście waga roweru zależy również od jego wielkości. Więcej o tym za chwilę gdzie będzie nasza lista kontrolna dla pierwszego roweru dziecięcego.

     

    Rekomendacje naszych rowerów dla dzieci

     

    • Rowery do zabawy również potrzebują dwóch niezależnie działających hamulców. W przypadku pierwszego roweru zalecamy kombinację hamulców szczękowych z przodu i hamulców nożnych z tyłu. Jest to system najłatwiejszy i najbezpieczniejszy w użyciu dla większości początkujących rowerzystów. Wcześniej czy później wskazane jest, aby Twoje dziecko przestawiło się na dwa hamulce szczękowe z wolnobiegiem. (–> porównanie kontry i wolnobiegu)
    • Zmiana biegów jest zwykle nie na miejscu na pierwszym rowerze. Dzieci najpierw muszą nauczyć się bezpiecznie pedałować, kierować i hamować. Zmiana biegów byłaby po prostu przytłaczająca na wczesnych etapach. (–> Kiedy przerzutki mają sens)
    • Dzięki siodełku z regulacją wysokości Twoje dziecko znajdzie odpowiednią wysokość siedziska (–> dostosuj wysokość siodełka). Dzięki temu rowerek rośnie wraz z dzieckiem w pewnym stopniu i czemu nie potrzebujesz nowego po kilku miesiącach, ponieważ poprzedni stał się za mały.
    • Pozycja kierownicy również powinna być regulowana. W ten sposób Twoje dziecko znajdzie idealną pozycję siedzącą i zawsze będzie miało pod ręką rączki hamulca i dzwonek.
    • Bezpieczeństwo przede wszystkim. Jeśli kupisz używany rower dziecięcy lub Twoje dziecko przejmie go od kogoś innego, sprawdź cały rower pod kątem uszkodzeń. Zgięty błotnik można naprawić. Zgięty widelec lub słaby hamulec są sygnałami alarmowymi. W razie wątpliwości należy zlecić sprawdzenie roweru specjaliście.
    • Zgodnie z normą testową 8098 rowery do zabawy muszą mieć osłonę łańcucha. Zapobiega przytrzaśnięciu palców dziecka lub zaplątaniu się w łańcuch nogawkami spodni. Więc nawet w przypadku używanego roweru upewnij się że jest ona na miejscu i nienaruszona.
    • Upadki są częścią nauki jazdy na rowerze. Bezpieczne chwyty kierownicy i podkładka uderzeniowa na trzonie zapobiegają bolesnym urazom w przypadku upadku. Dlatego te dwie funkcje bezpieczeństwa są niezbędne w pierwszym rowerze.
    • Rowery do zabawy nie podlegają przepisom o ruchu drogowym i dlatego nie wymagają oświetlenia. Odblaski we wszystkich czterech kierunkach zwiększają widoczność Twojego dziecka nawet o zmierzchu lub w ponure dni.
    • Błotniki utrzymują rower i małych jeźdźców w czystości. Kiedy dzieci zaczynają jeździć na rowerze, zwykle nadal są wielkimi fanami kałuży i nie boją się wody. Dlatego pierwszy rower powinien mieć błotniki.
    • Czy Twoje dziecko jest małym tragarzem i kolekcjonerem? Wtedy ucieszy się na widok bagażnika i/lub koszyka rowerowego. Lalka lub ulubiona przytulanka może wtedy podbić świat.

     

    Właściwy rozmiar roweru dziecięcego

    Bardzo ważnym aspektem przy wyborze pierwszego roweru jest odpowiedni rozmiar. Temu tematowi poświęciliśmy osobny artykuł. (–> Jak znaleźć odpowiedni rozmiar roweru dziecięcego). Główne stwierdzenie brzmi: Rozmiar kół i zalecenie producenta dotyczące wieku są przybliżonymi wartościami orientacyjnymi. Najdokładniejszym wskazaniem właściwego roweru jest wysokość kroku Twojego dziecka, którą możesz porównać z informacjami producenta dla danego modelu. (–> zmierz wysokość kroku).

    Jeśli to możliwe, zaleca się jazdę próbną, nawet jeśli kupujesz używany rower dziecięcy. Sprzedawca, a nawet doświadczeni rodzice często widzą gołym okiem, czy dziecko pasuje do roweru dziecięcego. Najczęstszym błędem jest kupowanie zbyt dużego roweru z argumentem „dorastania”. Bo zbyt duży rowerek jest niewygodny nie tylko dla dziecka. Stwarza to również zagrożenie dla bezpieczeństwa, na przykład dlatego, że dziecko nie sięga do klamek hamulcowych tak dobrze, jak powinno.

     

    Kup rower dziecięcy z miłością

    Nawet pierwszy rower powinien być miłością od pierwszego wejrzenia. Bo jeśli Twojemu dziecku to się spodoba, o wiele chętniej pozna świat, nauczy się jeździć na rowerze, a także zniesie nieuniknioną porażkę, jaką jest upadek. Prezent-niespodzianka zawsze niesie za sobą ryzyko, że nie spełni oczekiwań dziecka. Z drugiej strony dzieci dają wiele wskazówek – np. gdy tęsknie spoglądają z rowerka biegowego na rowerek innego dziecka i mówią: „Ja też bym taki chciał”.

    A co z kółkami treningowymi? Jak wszyscy eksperci, mamy tutaj jasną rekomendację: lepiej nie. Koła treningowe przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego, jeśli Twoje dziecko chce nauczyć się jeździć na rowerze. (–> Dlatego brak kół podporowych)

     

    Wniosek: Od którego roweru dziecięcego zacząć? W przypadku rowerów dla początkujących rozpoczęcie pracy jest łatwe. Odpowiednie wyposażenie zwiększa bezpieczeństwo i dobrą zabawę podczas pierwszych wycieczek. Jeśli rozmiar jest odpowiedni, Twoje dziecko może zacząć początek przygody z jazdą na rowerze. (–> W ten sposób Twoje dziecko uczy się jeździć na rowerze)