Podstawy

Rowerek biegowy (tak jak hulajnoga) jest pierwszym jednośladem w życiu dziecka. Doskonale trenuje równowagę i koordynację oraz wprowadza dzieci w świat jazdy na rowerze. Żeby zacząć przygodę z rowerkiem biegowym:

1. PUKY® zaleca, aby dzieci miały około 2,5 roku życia.
 
2. Rama powinna być wyprofilowana tak, by umożliwić dziecku łatwe wsiadanie i zsiadanie. Daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa.
 
3. Ponieważ dzieci rosną bardzo szybko, rowerek powinien mieć regulowaną wysokość siodełka, ale także regulację wysokości kierownicy. Jeżeli można regulować tylko wysokość siodełka, to geometria pojazdu zmieni się po jej podniesieniu i będzie negatywnie wpływać na komfort i bezpieczeństwo uczącego się dziecka.
 
4. Siodełko dla rowerków biegowych powinno być ergonomicznie ukształtowane, by zapewnić dziecku odpowednią pozycję, tym samym będzie wspierać ruchy dziecka. W przeciwieństwie do roweru, dziecko odpychając się na rowerku do przodu przenosi siłę tylko w punktach kontaktowych (siodełko i kierownica).
 
5. Bezpieczne uchwyty kierownicy i gruba osłona na kierownicę chronią przed obrażeniami.
 
6. Wysokiej jakości opony sdla komfortu i płynnej jazdy.
 
7. Rowerki PUKY® mają dużą wartość odsprzedaży, którą można wykorzystać na kolejny rowerek (np. na rowerek dziecięcy z pedałami).

Rowerek biegowy z hamulcem lub bez?

Dzieci, które dopiero zaczynają jeździć na rowerku biegowym, zwykle nie są jeszcze w stanie używać lub koordynować hamulca przy kierownicy. Z jednej strony nie mają wystarczająco siły w swoich małych dłoniach - z drugiej strony, nie są w stanie skoordynować wszystkich sekwencji ruchowych (obserwowanie otoczenia, utrzymanie równowagi, odpychanie się, kierowanie i jeszcze na dodatek hamowanie hamulcem) na dodatek w tym samym czasie.
 
Rodzice powinni zawsze przewidywać zagrożenia i nie powinni zakładać, że dziecko będzie w stanie w kontrolowany sposób zatrzymać rowerek biegowy przy pomocy hamulca (jest to niedpowiedzialne założenie, zwłaszcza na pochyłym terenie itp.). Obserwacje pokazują jednak, że jazda na rowerze jest doskonałą zabawą. Dlatego niektóre rowerki biegowe wyposażyliśmy w odpowiedni i przeznaczony dla dzieci hamulec.

Rowerek biegowy z ogranicznikiem kąta skrętu?

Zagrożenie związane z ogranicznikiem skrętu wypływa z faktu, że gdy rowerek leży na ziemi, kierownica automatycznie unosi się wysoko w górę i nie można jej położyć płasko na ziemi. Upadek górną częścią ciała, brzuchem lub okolicą narządów płciowych na ustawioną pionowo kierownicę może w skrajnych przypadkach doprowadzić do poważnych obrażeń (np. do tępego urazu brzucha). Dla bezpieczeństwa twojego dziecka i wszystkich innych małych rowerzystów należy unikać takiego ogranicznika.

Ustawienia / Kierownica rowerka biegowego

Kierownicę rowerka należy ustawić tak, aby dziecko mogło siedzieć wyprostowane i trzymać kierownicę wygodnie. Ramiona powinny być lekko zgięte. To jedyny sposób, aby dziecko miało optymalną pozycję i mogło szybko zareagować w przypadku możliwego zagrożenia. Jeśli kierownica jest ustawiona zbyt nisko, kąt widzenia dziecka zostanie skierowany na ziemię. Dziecko najpierw będzie musiało podnieść głowę, aby zobaczyć otoczenie, w ten sposób traci cenny czas potrzebny do reakcji w niebezpiecznych sytuacjach.

Ustawienia / Siodełko

Siodełko rowerka biegowego powinno być tak ustawione, aby dziecko mogło postawić całe stopy na ziemi gdy wygodnie siedzi na siodełku. Nogi powinny być lekko zgięte, aby podczas jazdy dziecko mogło się swobodnie odepchnąć od ziemi.

wskazówki dotyczące zakupu roweru dla ucznia