Pytania dotyczące rowerów EIGHTSHOT

    Łatwa regulacja hamulca PUKY

    Hamulce szczękowe wymagają od czasu do czasu konserwacji. Tutaj dowiesz się, jak idealnie wyregulować hamulce - aby Twoje dziecko było bezpieczne na drodze.

    Hamulce bębnowe i hamulce nożne zazwyczaj nie wymagają konserwacji i niezawodnie działają przez wiele lat. Hamulce szczękowe są również stosowane w rowerkach biegowych i rowerach dziecięcych. (–> Różne rodzaje hamulców) Należy regularnie sprawdzać działanie i zużycie tych hamulców, zwanych również hamulcami typu V.

     

    Dobra wiadomość: możesz wyregulować hamulce szczękowe w rowerku biegowym PUKY lub rowerze PUKY w kilku prostych krokach. Tutaj dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę.

     

    Regulacja hamulca obręczowego: szerokość chwytu

    Twoje dziecko może dosięgnąć dźwigni hamulca tylko prawie wyciągniętymi palcami i dlatego nie może nacisnąć dźwigni hamulca z wystarczającą siłą? Należy skorygować oddalenie klamki hamulca. Dotyczy to również przypadku odwrotnego, jeśli odległość od chwytu jest zbyt mała ponieważ również przy zbyt zgiętych palcach Twojemu dziecku brakuje niezbędnej siły. We wszystkich rowerach PUKY montujemy specjalnie zaprojektowany dla dzieci hamulec V z regulacją zasięgu. Aby uzyskać idealne ustawienie, wkręć lub wykręć śrubę regulacyjną za pomocą klucza imbusowego. W idealnym przypadku opuszki palców Twojego dziecka powinny być skierowane pionowo w dół podczas pociągania dźwigni hamulca. Należy zawsze zwracać uwagę na jedno: hamowanie musi rozpocząć się, zanim dźwignia hamulca dotknie kierownicy. W przeciwnym razie kierownica blokuje hamulec. Ten problem może również wystąpić z czasem - a mianowicie, gdy punkt nacisku przemieścił się na kierownicę.

     

    Regulacja hamulca obręczowego: punkt nacisku

    Im bardziej zużywają się klocki hamulcowe, tym bardziej punkt nacisku chwytu przesuwa się w kierunku kierownicy. Można to jednak łatwo dostosować za pomocą baryłki na dźwigni hamulca. Odkręcaj ją, aż punkt nacisku zostanie ponownie dopasowany. Następnie przymocuj śrubę w jej pozycji, obracając nakrętkę zabezpieczającą, aż się zatrzyma. Jeśli baryłka nie wystarcza do ponownej regulacji, naciąg linki należy skrócić. W tym celu należy odkręcić śrubę na ramieniu hamulca szczękowego za pomocą klucza imbusowego (5mm), mocniej zaciągnąć linkę i ponownie dokręcić śrubę. Upewnij się, że baryłka prawie dotyka dźwigni hamulca. Daje to większe pole manewru przy późniejszych korektach. Możesz łatwo stwierdzić, czy hamulce są ustawione prawidłowo, patrząc na klocki. Każdy z nich powinien znajdować się około 1,5 milimetra od obręczy. Czy odległość jest inna? A może klocki dotykają powierzchni? Po tej operacji możesz dostosować odległości w następnym kroku.

     

    Regulacja hamulca obręczowego: ramiona hamulca

    Hamulec szczękowy ociera się z jednej strony o obręcz? A może ramiona hamulca V nie poruszają się synchronicznie? Pomaga w tym mała śruba z boku ramion hamulca. Możesz tam zwiększyć lub zmniejszyć napięcie sprężyny za pomocą śrubokręta krzyżakowego. W ten sposób odciągasz klocek od obręczy i zapewniasz równomierny ruch ramion. Jeśli tak nie jest, siła hamowania spada, a klocki po obu stronach zużywają się w różnym tempie. Po wyregulowaniu śruby należy kilkakrotnie nacisnąć dźwignię hamulca. W ten sposób naprężenie ramion hamulca rozkłada się równomiernie po obu stronach, a regulacja staje się skuteczna. Idealnie, sprężyny po obu stronach są ustawione tak luźno, jak to możliwe. Zmniejsza to siłę ciągnącą, jaką Twoje dziecko musi wywierać na kierownicę. Zwiększanie niepotrzebnie oporu nie jest tu potrzebne.

     

    Regulacja hamulca obręczowego: klocki

    Po wymianie klocków hamulcowych ważne jest, aby prawidłowo wyregulować klocki. (–> Wszystko o pielęgnacji rowerów dziecięcych) Może się również zdarzyć, że np. klocek skręca się i ociera o oponę. Aby wymienić lub wyregulować, odkręć nakrętkę mocującą klocek hamulcowy za pomocą klucza imbusowego (5mm). Podczas ustawiania klocków hamulcowych obowiązuje następująca zasada: Kiedy stykają się z felgą, powinny znajdować się ok. 1 milimetr poniżej górnej krawędzi, aby nie dotykały opony. Jednocześnie nie powinny wystawać poza dolną krawędź felgi. Pociągnij więc dźwignię hamulca, ustaw odpowiednio klocek na obręczy i ponownie dokręć nakrętkę mocującą. Wymaga to pewnej siły (zalecany moment obrotowy 5-8 Nm). Jeśli przytrzymasz klocek hamulcowy podczas dokręcania, zapobiegniesz jego obracaniu.

    Wniosek: hamulec szczękowy w rowerku biegowym lub rowerze dziecięcym ma wiele zalet, takich jak niska waga. Przy niewielkiej konserwacji możesz mieć pewność, że zawsze działa optymalnie. A regulacja hamulca PUKY - to właściwie dziecinnie proste.