Odpowiedzi na ważne pytania

FAQ – Frequently Asked Questions

Ustawienie prawidłowej wysokości siodełka roweru dziecięcego

Wysokość siodełka jest najważniejszym punktem, jeśli chcesz prawidłowo wyregulować rower dziecięcy. Wyjaśnimy Ci tutaj, jak to działa.

Najważniejszy wymóg wygodnej i efektywnej pozycji siedzącej: rower dziecięcy musi pasować do Twojego dziecka. (–> Znalezienie odpowiedniego rozmiaru roweru) W takim przypadku siodełko z regulacją wysokości daje swobodę idealnego dopasowania jego wysokości do potrzeb dziecka. Najpierw poluzuj śrubę zacisku podsiodłowego za pomocą klucza imbusowego (5mm). Następnie możesz przesunąć siodełko w górę lub w dół. Uwaga: sztyca musi być wsunięta co najmniej 65 mm w rurę podsiodłową. Odpowiedni znak znajdziesz na sztycy.

 

Dostosuj siodełko rowerowe dla dzieci

Skąd znasz odpowiednią wysokość siedziska? - Twoje dziecko powinno mieć możliwość dotykania ziemi przednimi czubkami obu stóp, siedząc w siodle. Dla absolutnych początkujących może to być również cała stopa - to daje bezpieczeństwo. Dla pewniej się czujących na rowerze, wystarczy że dotkną ziemi palcami obu stóp.  Jeśli Twoje dziecko umie już trochę jeździć na rowerze, siodełko można ustawić nieco wyżej, aby odciążyć kolana. W tym celu Twoje dziecko staje przy ścianie z rowerkiem, podpiera się tam jedną ręką i stawia obie stopy na pedałach. W najniższej pozycji pedału dziecko kładzie piętę na pedale. Kolano powinno być teraz prawie całkowicie wyprostowane. Po znalezieniu właściwej pozycji ponownie dokręć zacisk siodełka za pomocą klucza imbusowego. Zalecany moment dokręcania to 5-8 Nm.

Problemy z wysokością siodełka roweru dziecięcego

Twoje dziecko nie stąpa po ziemi, nawet w najniższej pozycji siodełka? Wtedy rower jest oczywiście za duży i ze względu na bezpieczeństwo należy przesiąść się na mniejszy model. Czy Twoje dziecko jeździ z mocno ugiętymi kolanami nawet w najwyższej pozycji siodełka? Czas na większy rower. Ponieważ taka pozycja nóg jest nie tylko bardzo nieefektywna i uniemożliwia dziecku pedałowanie na siłę. Źle wpływa również kolana i cały układ mięśniowo-szkieletowy.

 

Wniosek: Możesz znaleźć idealną wysokość siodełka za pomocą prostego narzędzia i kilku prostych kroków. Proszę regularnie sprawdzać wysokość siedziska. Ponieważ dzieci szybko rosną.

Jak znaleźć odpowiedni rozmiar roweru dziecięcego

Rower dziecięcy musi pasować. Ale są różne wymiary. Tutaj dowiesz się, które z nich są ważne i jak określić rozmiar.

Każdy początek rowerowej przygody jest łatwy jeśli rower będzie pasował Twojemu dziecku. (–> Wskazówki dotyczące pierwszego zakupu roweru) Zatem rower musi mieć odpowiedni rozmiar. Przede wszystkim decydujące znaczenie ma wysokość siedziska i wysokość ramy. Ważne informacje – na przykład podczas jazdy próbnej – możesz uzyskać gołym okiem:

 

  • Twoje dziecko powinno być w stanie dotknąć ziemi czubkami obu stóp w tym samym czasie, gdy siedzi w siodle. Jeśli nie jest to możliwe pomimo niskiego siodełka, to rower jest za duży.
  • Jednocześnie mały rowerzysta powinien być w stanie stanąć na obu stopach nad ramą (czyli przed siodełkiem) bez siadania na górnej rurze. Jeśli nie jest to możliwe, to również znak, że rama jest za duża lub za wysoka.
  • Rower byłby za mały, gdyby dziecko jeździło z całkowicie wysuniętym siodełkiem i ugiętymi nogami. Więcej na ten temat tutaj: -> Ustaw odpowiednią wysokość siodełka.

 

Zbyt duża rama jest szkodliwa

Często zdarza się, że dziecko jest pomiędzy dwoma rozmiarami roweru. Byłoby wtedy oczywiste, aby kupić kolejny większy rower, zgodnie z mottem: „Dziecko jeszcze do niego dorośnie”. Jak wszyscy eksperci, zdecydowanie odradzamy to z trzech powodów:

 

  • Zbyt duża rama stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa - zwłaszcza jeśli Twoje dziecko nie może wystarczająco szybko postawić stóp na ziemi.
  • Zbyt wysoka rama utrudnia wsiadanie i wysiadanie.
  • Rama rowerowa rośnie nie tylko na wysokość, ale także na długość. Twoje dziecko siedzi zbyt rozciągnięte na zbyt długiej ramie. Jest to nie tylko niewygodne, ale także utrudnia dziecku kontrolę nad rowerkiem i pilnowanie drogi przed sobą. Ponieważ zarówno kierownica, jak i dźwignie hamulców są poza zasięgiem w ciasnych zakrętach.

Oczywiście opanowanie roweru zależy również od umiejętności jeździeckich Twojego dziecka. Generalnie jednak w razie wątpliwości należy wybrać rower nieco mniejszy niż za duży. Dość mały rowerek daje Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, a to ogromnie zwiększa przyjemność z jazdy i nastrój.

 

Co również powinno ułatwić Ci zainwestowanie w odpowiedni rower dziecięcy: rowery PUKY mają bardzo długą żywotność i wysoką wartość odsprzedaży. Oznacza to, że możesz łatwo przekazywać je z jednego dziecka na drugie lub sprzedawać używane za dobre pieniądze.

 

Jako dodatkowy bonus oferujemy pięcioletnią zbywalną gwarancję na ramę, widelec i kierownicę.

 

Jakie są rozmiary rowerów dziecięcych?

Co jeśli nie możesz odbyć jazdy próbnej lub jeśli nie ufasz swojemu poczuciu proporcji i wolisz postępować bezpiecznie? Wtedy obiektywne wartości pomogą Ci określić odpowiedni rozmiar roweru.

 

Najczęstszą specyfikacją rozmiaru rowerów dziecięcych jest średnica kół. Rozmiar koła podany jest w calach (1 cal = 2,54 centymetra). Rowery dziecięce zaczynają się od dwunastu cali i rosną do 24 cali w krokach co dwa. Znajomość rozmiaru kół to pierwsza wskazówka przy poszukiwaniu odpowiedniego roweru dziecięcego.

 

Kolejną często wymienianą informacją jest minimalny wiek dla konkretnego modelu. Mówi „Rower dziecięcy od 3 lat” lub „Wiek 3+”. Jednak dzieci w tym samym wieku mogą mieć różny wzrost. I nie data urodzenia, ale wzrost musi pasować do roweru. Dlatego należy również zwrócić uwagę na zalecany rozmiar ramy dla rowerów dziecięcych. Na każdym modelu określamy to jako „wysokość”.

 

Zmierz wysokość kroku

Dzieci o tym samym wzroście mogą mieć nogi o różnej długości. Wewnętrzna długość nóg jest ostatecznie najważniejszą wartością przy określaniu odpowiedniego rozmiaru roweru dziecięcego. Dlatego podajemy ją osobno dla każdego modelu - jako zalecaną "długość nogi". (–> Jak zmierzyć wysokość przekroku)

 

Ponieważ nasze rowery mają siodełko z regulacją wysokości, podana długość nogi dla każdego modelu obejmuje zakres około dziesięciu centymetrów. Rower może rosnąć wraz z dzieckiem o tę wartość. Następnie warto przesiąść się na większy rower – zwykle z większymi kołami.

 

Wniosek: Okiem eksperta możesz stwierdzić, czy rower dziecięcy pasuje. Najważniejszą wartością obiektywną jest wysokość kroku Twojego dziecka. Musi być zgodny z zaleceniami producenta.